SMS z kierunkowego +380. To może być "wangiri"

SMS z kierunkowego +380. To może być "wangiri"

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
11.06.2022 09:24

W mediach społecznościowych można trafić na zgłoszenie nowej metody oszustwa - "na sąsiada". W praktyce chodzi o SMS z zagranicznego numeru +380 i obawę, że nadawca chce zmusić adresata do odruchowego wykonania połączenia zwrotnego. To forma ataku "wangiri".

Opisywany przypadek to zgłoszenie na jednej z facebookowych grup. Ktoś otrzymał SMS z numeru +380 (to kierunkowy Ukrainy) o treści sugerującej, że numer adresata został przekazany osobie trzeciej, a piszący wiadomość jest jego sąsiadem. W tym przypadku trudno jednoznacznie rozsądzić, czy jest to oszustwo - wyobrażamy sobie sytuację, w której taka komunikacja mogła mieć miejsce, a nadawca (posiadający numer z Ukrainy), nie miał złych intencji.

Nie zmienia to jednak faktu, że takie oszustwa istnieją i noszą wspólną nazwę wangiri. Chodzi głównie o wykonywanie krótkich połączeń (tzw. "puszczanie sygnałów") z zagranicznych numerów. Atakujący liczą na odruchową chęć wykonania połączenia zwrotnego przez ofiarę, przez co sama narazi się na wysokie koszty. Nie raz pisaliśmy o takich atakach z kierunkowym +223 (Mali w Afryce), +373 (Mołdawia) czy +93 (Afganistan).

Zgłoszenie oszustwa
Zgłoszenie oszustwa

Będąc w podobnej sytuacji radzimy zachować rozsądek i nie reagować odruchowym telefonem zwrotnym. Jeśli posiadamy znajomych czy rodzinę w innych krajach lub spodziewamy się podobnych rozmów, jest to oczywiście inny przypadek.

Pozostali mogą się w ten sposób narazić na niespodziewane koszty i wysoki rachunek za telefon. O ile połączenie z numerem z Ukrainy nie powinno być nadzwyczajnym problemem, tak z numerem zarejestrowanym "na drugim końcu Świata" - zależnie od planu taryfowego u operatora - już może.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie