Duża zmiana w Mapach Google. Musisz zmienić nawyki

Mapy Google: wersja mobilna na iOS.
Mapy Google: wersja mobilna na iOS.
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Norbert Garbarek
Norbert Garbarek

16.08.2023 17:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejni użytkownicy otrzymują aktualizację Map Google, która wymusza na nich zmianę wyuczonych nawyków. Chodzi o uruchamianie trybu ekranowego, który od teraz jest włączany gestem przesunięcia palcem po ekranie.

Do tej pory ukrycie wszystkich elementów interfejsu tej popularnej aplikacji do nawigacji było realizowane poprzez stuknięcie palcem w ekran. Jak zauważa jednak portal 9to5Google, w najnowszym wydaniu Map Google na iOS i Androida, uruchomienie trybu pełnoekranowego odbywa się poprzez przesunięcie paska wyszukiwania w górę.

Zmiana, która nie do końca jest intuicyjna

Dziennikarz portalu 9to5Google Abner Li zwraca uwagę, że nowe rozwiązanie "nie jest tak intuicyjne jak poprzednie". Do tej pory chcąc wyświetlić mapę na pełnym ekranie smartfona – bez zakłócania widoku paskiem wyszukiwania na górze ekranu i dodatkowymi funkcjonalnościami w dolnym menu – wystarczyło stuknąć w pusty obszar na mapie.

Po zmianach uruchomienie trybu pełnoekranowego wymaga przesunięcia palcem po konkretnym obszarze aplikacji. Chodzi o pasek wyszukiwania, który należy przesunąć do góry. W tym momencie Mapy Google powinny stać się o wiele bardziej przejrzyste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zatem z gestem stuknięcia w obszar na mapie? W najnowszej wersji aplikacji gest ten powoduje umieszczenie pinezki na mapie. Co ciekawe – "tapnięcie" w ekran w trybie pełnoekranowym wywołuje inną akcję – służy do jego zamknięcia.

Nowość od giganta wymaga więc zmiany dotychczasowych nawyków. Może to jednak świadczyć o próbie rozbudowania funkcjonalności tworzenia własnych pinezek. Warto też podkreślić, że pierwsze testy rzeczonej zmiany były przeprowadzane jeszcze na początku 2023 r., jednak dotyczyły one niewielkiej grupy użytkowników Map Google na platformach Android i iOS.

Teraz Google wdraża zmiany masowo, bowiem kolejne media branżowe z całego świata zwracają uwagę na pojawiającą się nowość. Jeśli zatem u ciebie włączanie trybu pełnoekranowego działa tak jak poprzednio, możesz spodziewać się aktualizacji w najbliższym czasie.

Słowem podsumowania – jak uruchomić tryb pełnoekranowy w Mapach Google po zmianach i jak go wyłączyć? Wystarczy, że przesuniesz palcem do góry w obszarze wyszukiwarki. Aby wrócić do podstawowego widoku – stuknij w losowe miejsce ekranu.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)