Elon Musk zakłada nową firmę. Ma się skupić na sztucznej inteligencji

Elon Musk zakłada nową firmę. Ma się skupić na sztucznej inteligencji

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
15.04.2023 14:19, aktualizacja: 16.04.2023 10:36

Jak donosi The Wall Street Journal, nowa firma Elona Muska - X.AI ma skupić się na rozwoju sztucznej inteligencji.

Elon Musk nie raz głośno wyrażał swoją opinię na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Nawoływał rządy do wprowadzania szybkich regulacji prawnych, ostrzegał by wstrzymać nad nią prace oraz teoretyzował na temat różnych niebezpieczeństw związanych z SI. Tym bardziej mogły dziwić plotki, jakby jego najnowsza firma miała skupić się właśnie na tym temacie.

Jednak pierwsze pogłoski pojawiły się jakiś czas temu, gdy było głośno o (rzekomo) zakupionych przez miliardera tysiącach kart graficznych. Z informacji uzyskanych teraz przez The Wall Street Journal oraz The Verge, zarejestrowana w zeszłym miesiącu w Nevadzie firma, ma zająć się sztuczną inteligencją, aby konkurować z OpenAI wspieranym przez Microsoft. Podobno Musk szukał nawet funduszy od inwestorów SpaceX i Tesli, aby rozpocząć działalność firmy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na pewno niebawem przekonamy się, ile prawdy jest w plotkach. Ale biorąc pod uwagę ogromną niechęć Muska do OpenAI, próba rozpoczęcia konkurencyjnych działań może być bardzo prawdopodobna. Przypominamy, że Musk otwarcie sprzeciwiał się OpenAI, której był współzałożycielem w 2015 r., ale odszedł z niej w 2018 r. Ostatnio podpisał nawet list wzywający do wstrzymania "gigantycznych eksperymentów na sztucznej inteligencji".

W ostatnich miesiącach OpenAI stało się niezwykle rozpoznawalną nazwą dzięki technologiom takim jak ChatGPTGPT-4 i jest częściowo odpowiedzialne za zainicjowanie obecnego dążenia Microsoftu i Google do głębszej integracji narzędzi SI z wieloma produktami.

Klaudia Stawska, współpracownik dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)