Google Chrome zorganizuje twoje karty. Trwają przygotowania

Google Chrome zorganizuje twoje karty. Trwają przygotowania

Grupowanie kart w mobilnym Google Chrome
Grupowanie kart w mobilnym Google Chrome
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
09.10.2023 13:58, aktualizacja: 09.10.2023 14:41

Google Chrome już wkrótce dostanie nową funkcję, która pomoże organizować otwarte karty. Wszystko wskazuje na to, że przeglądarka automatycznie zaproponuje odpowiednią kolejność i podział na grupy, aby zwiększyć produktywność. Skorzystają na tym zwłaszcza użytkownicy Chrome'a nagminnie otwierający dziesiątki kart naraz.

W przeglądarce Google Chrome, także w odmianie mobilnej, od kilku lat dostępne jest grupowanie kart. Trudno szacować popularność tego mechanizmu, ale nie można odmówić mu praktyczności. Jeśli do wykonania danego działania konieczne jest otwarcie wielu kart naraz, utworzenie grup w Chrome może pomóc w poruszaniu się po nich. Każdą grupę można dowolnie nazwać, modyfikować i oznaczyć kolorem, co zwiększa czytelność. Wygodne jest również ukrywanie kart całej grupy.

Okazuje się, że już niedługo Google Chrome jeszcze bardziej uprości proces porządkowania i grupowania kart, co powinny docenić zwłaszcza osoby mające tendencję do otwierania dziesiątek stron jednocześnie, których czytelność na pasku może być nieco zaburzona. Jak zwraca uwagę Bleeping Computer, Google pracuje nad nową opcją "Organizuj karty", która miałaby być dostępna w lewym górnym rogu przeglądarki i ułatwiać przemieszczanie kart pomiędzy grupami, także automatycznie.

Na tę chwilę opcja dostępna jest tylko w testowym wydaniu Canary i jest to zdecydowanie początkowa faza rozwoju - widać głównie interfejs, a nie skuteczność. W tym momencie trudno także powiedzieć, jak dokładnie będzie działało automatyczne grupowanie. Można przypuszczać, że Google wykorzysta do tego jakąś formę uczenia się zachowania użytkownika i jego preferencje podczas korzystania z Chrome'a, by zaproponować najbardziej optymalny podział na grupy. Oczywiście automatyczne grupowanie kart to tylko opcja - użytkownik wciąż będzie mógł robić to ręcznie lub w ogóle nie korzystać z tego mechanizmu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)