Google Play. Aplikacja z trojanem pobrana 10 tys. razy - lepiej ją usuń

Google Play. Aplikacja z trojanem pobrana 10 tys. razy - lepiej ją usuń

Fałszywa aplikacja w Google Play
Fałszywa aplikacja w Google Play
Źródło zdjęć: © Pixabay, Twitter
Oskar Ziomek
17.01.2023 16:10

W sklepie Google Play zidentyfikowano szkodliwą aplikację na Androida, w której zaszyto trojana Joker. Program został pobrany ponad 10 tys. razy, więc zainfekował wiele telefonów. Warto sprawdzić, czy aplikacja nie działa w danym smartfonie, a jeśli tak - możliwie szybko ją odinstalować.

O kolejnej zauważonej szkodliwej aplikacji w Google Play napisał na Twitterze SecneurX. Chodzi o aplikację Cool Screen Mirroring, która teoretycznie miała pozwalać na strumieniowe przesyłanie treści ze smartfonu z Androidem na ekran telewizora - na podobnej zasadzie, jak Google Chromecast. Prawdziwy cel programu był jednak inny - infekowanie telefonów zaszytym trojanem Joker.

Oprogramowanie Joker to znane zagrożenie, które stosunkowo często trafia do Google Play po ominięciu zabezpieczeń Play Protect. W tym przypadku aplikację na Androida pobrano ponad 10 tysięcy razy, zanim została usunięta ze sklepu. Trafiła więc do dużej liczby telefonów, w których teraz Joker może "robić swoje". Zależnie od uzyskanych uprawnień jest zdolny m.in. wykradać treść SMS-ów czy zapisywać użytkownika do subskrybowania niechcianych usług premium, co może poskutkować wysokim rachunkiem za telefon.

Użytkownicy Androida, którzy często pobierają nowe programy najlepiej zrobią upewniając się, czy nie zainstalowali Cool Screen Mirroring w smartfonie. Jeśli tak - aplikację radzimy możliwie szybko usunąć. Kolejny krok to zmiana haseł w kluczowych usługach oraz kontakt z bankiem i operatorem, aby sprawdzić, czy nie zaistniały podejrzane operacje na kontach lub nie wygenerowano dodatkowych kosztów za usługi telefoniczne.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)