Instagram Threads: działa w ponad 100 krajach, ale nie w Polsce

Instagram Threads: działa w ponad 100 krajach, ale nie w Polsce

Instagram Threads w Google Play
Instagram Threads w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
06.07.2023 11:41

Threads to nowa aplikacja mobilna, która ma stać się realną alternatywą dla Twittera. Wiadomości mogą mieć do 500 znaków, a publikowane filmy maksymalnie 5 minut. Chociaż serwis jest już dostępny w ponad 100 krajach, nie ma wśród nich m.in. Polski, a powód może być zaskakujący.

Meta odpowiedzialna za Facebooka, Messengera, WhatsAppa i Instagram chce na swój sposób konkurować z Twitterem. Ma to umożliwić nowa aplikacja Threads, która jest rozszerzeniem serwisu Instagram. Trafiła już na rynek w ponad 100 krajach i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Niestety jednak, użytkownicy z Unii Europejskiej nie sprawdzą zbyt szybko, czy Twitter ma się czego bać - aplikacja Threads jak na razie nie została tu udostępniona, a powodem mają być obawy związane z bezpieczeństwem.

Mark Zuckerberg jasno komunikuje, że Threads to w praktyce dodatek do Instagramu, który pozwala użytkownikom dzielić się ze światem swoimi przemyśleniami w formie tekstu i dodatkowo filmami oraz zdjęciami w rozmowach. Od strony technicznej jest to bardzo proste - dane logowania są zbieżne z tymi z Instagramu, a tu z kolei można się przecież posługiwać logowaniem przez Facebooka. Użytkownicy Threads mają też wygodnie trafiać na wątki rozpoczęte przez "osoby z podobnymi zainteresowaniami".

Aplikacja Threads
Aplikacja Threads© Meta

Threads pozwala w łatwy sposób zarządzać tematami, które pojawiają się na ekranie. Użytkownicy mogą posługiwać się słowami kluczowymi, które chcą śledzić lub wykluczyć, a wówczas treści z danymi frazami nie będą w zasięgu. Na podobnej zasadzie działa filtrowanie komentarzy w przypadku serwisu Instagram.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Serwis Threads nieodstępny w Unii Europejskiej

Firma Meta zapowiedziała serwis Threads na blogu, szumnie mówiąc o udostępnieniu w ponad 100 krajach. Użytkownicy mogliby więc spodziewać się, że wśród nich są liczne kraje europejskie, w tym Polska. Niestety - nie tym razem. Threads na tę chwilę nie pojawi się w telefonach użytkowników z Unii Europejskiej, a źródłem problemu mają być nierozwiązane kwestie bezpieczeństwa i prywatności danych w aplikacji.

Jak podaje serwis Independent, Meta wstrzymała się z opublikowaniem aplikacji w Irlandii i na terenie Unii Europejskiej ze względu na nieobowiązujące w USA czy Wielkiej Brytanii rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa, które w jej mniemaniu są "brakiem jasności w unijnej ustawie o rynkach cyfrowych". Chodzi między innymi o wprowadzanie mechanizmów do walki z rozprzestrzenianiem się fałszywych wiadomości w internecie. W praktyce powodów może być jednak więcej.

Tłem wydarzeń jest bowiem rekordowa kara w wysokości 1,2 mld euro nałożona na Metę przez Irlandzką Komisję Ochrony Danych właśnie w sprawie naruszenia unijnych przepisów. Meta została ukarana za "dalsze przekazywanie danych osobowych" użytkowników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do dalszej analizy w Stanach Zjednoczonych, w trakcie czego nie były szanowane przepisy RODO - czytamy w serwisie lexDigital. Można więc założyć, że Meta jest po prostu "przesadnie ostrożna" w kwestii aplikacji Threads i jej rychłe wdrożenie w UE w obliczu ryzyka kary jest nieopłacalne.

Instagram Threads nie udaje przy tym, że zbiera mało informacji o użytkownikach. Jak zwrócił uwagę Miron Nurski z Komórkomanii, lista danych gromadzonych przez Threads widoczna w App Store jest po prostu długa - i wyraźnie dłuższa od wymagań Twittera, który siłą rzeczy wyznacza w tej kwestii pewien standard. Threads odczytuje dodatkowo m.in. dane o zdrowiu, informacje związane z finansami oraz dane wrażliwe. W przypadku Androida sytuacja jest analogiczna:

Threads w Google Play
Threads w Google Play
Threads w Google Play

Chociaż od początku grono użytkowników Threads jest okrojone o mieszkańców Unii Europejskiej, aplikacja i tak bije rekordy popularności. Jak podał Mark Zuckerberg, program pobrano ponad 2 miliony razy tylko w ciągu pierwszych dwóch godzin. Serwis yahoo!news dodaje, że w 7 godzin od udostępnienia serwisu, konto w aplikacji Threads aktywowało ponad 10 milionów osób.

O dodatkowy komentarz w sprawie dostępności Threads w Polsce poprosiliśmy biuro prasowe Mety, ale do momentu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)