Intel Celeron G6900. Wydajność jednowątkowa wyższa niż Core i9

Intel Celeron
Intel Celeron
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Intel
Przemysław Juraszek

14.01.2022 20:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Układy z serii Pentium i Celeron rozchwytywane nie są, ale najnowsze wcielenia z rodziny Alder Lake mogą trochę namieszać na rynku.

Użytkownik Twittera o nicku BenchLeaks znalazł ciekawy wynik w bazie Benchmarku Geekbench 5 dotyczący nowego Celerona. Ta zaledwie dwurdzeniowa jednostka pozbawiona wsparcia dla wielowątkowości normalnie pracuje z zegarem 3,4 GHz, ale tutaj został podkręcony aż do 4,4 GHz zapewne przy pomocy BCLK, co umożliwiała użyta płyta główna ASRock Z690M Phantom Gaming 4.

Podkręcony Celeron jak się można było spodziewać, osiągnął niezbyt imponujące 2565 punktów w teście wielowątkowym, ale wynik jednowątkowy to już 1397 punktów. Drugi wynik to już bardzo zadowalający poziom. Warto zaznaczyć, że jeszcze nie tak dawno na taki wynik mogli liczyć posiadacze procesorów Intel Core i9-10900K.

Jest to kolejny imponujący pokaz rdzeni Golden Cove i warto wspomnieć, że Celeron G6900 jest dostępny w sprzedaży za mniej niż 300 zł. Tymczasem porównaniu do procesorów AMD to w testach jednowątkowych Celeron jest wolniejszy o blisko 5 proc. od Ryzena 5 5600G, ale delikatnie szybszy od Ryzena 7 3800XT.

Jest to ciekawy pokaz siły w najniższym segmencie, ale powiedzmy sobie szczerze, że tylko dwurdzeniowe jednostki w 2022 roku nie powinny już istnieć... Już lepszym wyborem będzie tutaj Pentium Gold 7400 z wyższym o 300 MHz taktowaniem oraz obsługą czterech wątków.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)