Kaspersky Lab na czarnej liście w USA - zagraża bezpieczeństwu narodowemu

Oprogramowanie Kaspersky
Oprogramowanie Kaspersky
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Oskar Ziomek

27.03.2022 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma AO Kaspersky Lab została dopisana przez FCC do listy podmiotów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu USA. Urzędnicy podają, że taki ruch ma być próbą ochrony Amerykanów przed potencjalnym zagrożeniem, jakie może nieść ze sobą korzystanie z produktów Kaspersky'ego.

Równolegle z Kasperskim do listy zostały także dopisane firmy China Mobile oraz China Telecom. W uzasadnieniu nie pojawia się co prawda nawiązanie do obecnej sytuacji na terenie Ukrainy, ale trudno nie snuć przypuszczeń, że opisywana decyzja urzędników FCC ma z nią przynajmniej częściowy związek. O szczegółach poinformował Reuters.

Oficjalnie mówi się o "chęci zabezpieczenia amerykańskich sieci przed zagrożeniami ze strony chińskich i rosyjskich podmiotów wspieranych przez państwo". Cytowany przez Reutera komisarz Brendan Carr wskazał wprost, że chodzi o zabezpieczenie przed szpiegowaniem i szkodzeniem interesom Ameryki.

Wpisanie na opisywaną "czarną listę" oznacza brak możliwości finansowania usług i produktów danej firmy ze środków Funduszu Usług Powszechnych FCC, który jest uruchamiany jako wsparcie dla klientów o najniższych dochodach, w wielu placówkach publicznych czy na obszarach wiejskich.

Kaspersky Lab zdążył się już odnieść do decyzji FCC. W cytowanym przez Reutera oświadczeniu firma podała, że jest rozczarowana decyzją urzędników. Uważa ją za nieuzasadnioną i podjętą z powodów politycznych, a nie będącą efektem kompleksowej oceny produktów Kasperky'ego. W sprawie chińskich podmiotów dopisanych do listy zdążyła się już natomiast wypowiedzieć Ambasada Chin w Waszyngtonie stwierdzając, że urzędnicy FCC nadużyli władzy i bezpodstawnie tłumią chińskie firmy na rynku USA.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie