Koniec aktualizacji oryginalnego Chromecasta. "Możliwy spadek wydajności"

Google Chromecast
Google Chromecast
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

31.05.2023 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Chromecast z 2013 roku nie dostanie już żadnej aktualizacji bezpieczeństwa i funkcji. Google potwierdził, że wsparcie zostało zakończone, a użytkownicy mogą od teraz doświadczyć problemów z wydajnością. W praktyce jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego Chromecasta.

Użytkownicy pierwszej edycji Google Chromecast, który pozwala zamienić telewizor ze złączem HDMI w odbiornik treści strumieniowanych z telefonu, muszą pomyśleć o nowym urządzeniu lub telewizorze, jeśli chcą zachować bezpieczeństwo. Jak zwrócił uwagę serwis 9to5Google, wśród informacji technicznych pojawił się jednoznaczny komunikat, że kolejnych aktualizacji tego Chromecasta po prostu już nie będzie.

"Obsługa Chromecasta (1. generacji) została zakończona, co oznacza, że ​​te urządzenia nie otrzymują już aktualizacji oprogramowania ani zabezpieczeń, a Google nie zapewnia im pomocy technicznej. Użytkownicy mogą zauważyć spadek wydajności" - brzmi krótki komunikat na stronie Google'a. Trudno mieć do producenta pretensje, ponieważ Chromecast pojawił się na rynku równo 10 lat temu. Ostatnia aktualizacja (co prawda po długiej przerwie) trafiła do niego w kwietniu bieżącego roku, co zasługuje na pochwałę.

Bieżące wersje oprogramowania dla urządzeń Chromecast
Bieżące wersje oprogramowania dla urządzeń Chromecast© Google

Nie zmienia to jednak faktu, że oryginalny Chromecast odchodzi tym samym "na emeryturę", a użytkownicy zainteresowani dalszym korzystaniem powinni pomyśleć o nowym urządzeniu. Współczesny model Chromecasta aktualizowany jest na bieżąco (najświeższe łatki dostał również w kwietniu tego roku) i obsługuje rozdzielczość 4K, zaś jego zakup wiąże się z koniecznością wydania kilkuset złotych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)