Laptop dla czwartoklasisty – kiedy będzie można odebrać?

Niedługo pierwsi uczniowie otrzymają laptopy z rządowego programu "Laptop dla ucznia"
Niedługo pierwsi uczniowie otrzymają laptopy z rządowego programu "Laptop dla ucznia"
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Cyfryzacji | Robert Wroblewski
Paweł Maziarz

31.08.2023 14:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wkrótce uczniowie czwartych klas szkół podstawowych będą mogli cieszyć się swoim własnym laptopem. Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński, podzielił się informacjami na temat procesu dostarczania laptopów.

Rządowy program "Laptop dla Ucznia" to ambitne przedsięwzięcie, które ma na celu ułatwienie transformacji cyfrowej oraz wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w szkołach podstawowych.

Niedawno poznaliśmy listę laptopów, które zostaną dostarczone uczniom w różnych rejonach Polski. W przetargu wybrano sześć różnych modeli i wszystkie spełniają minimalne wymagania dotyczące specyfikacji technicznej.

W wywiadzie dla Portalu Samorządowego PAP, Janusz Cieszyński wyjaśnił szczegóły dotyczące przekazania laptopów uczniom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Umowy na laptopa dla czwartoklasisty

Podpisanie umów z rodzicami może być delegowane przez gminę na dyrektorów szkół - taka umowa będzie mogła zostać podpisana elektronicznie. Ministerstwo Cyfryzacji podało szczegóły na temat darmowych laptopów dla czwartoklasistów - komputery będą przekazywane rodzicom na dwa sposoby: jako użyczenie lub przekazanie sprzętu na własność (przy czym minister zaznacza, że preferowana jest właśnie umowa przekazania na własność, a użyczenie przeznaczone jest na wyjątkowe wypadki, kiedy rodzic nie życzy sobie przyjąć takiego sprzętu).

Rodzice muszą również złożyć oświadczenie o tym, że nie posiadają sprzętu z innego programu. Otrzymanego laptopa nie będzie można sprzedać lub wypożyczyć przez 5 lat.

Warto dodać, że rodzice nie muszą składać wniosku o laptopa dla swojego dziecka. Informacje będą automatycznie pobierane z Systemu Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie teoretycznie powinny znajdować się aktualne dane dotyczące liczby uczniów uprawnionych do otrzymania laptopa.

Kiedy będzie można odebrać laptopy?

Obecnie Ministerstwo podpisało umowy na dostawę 290 tysięcy sztuk sprzętu, ale wciąż trwają przetargi na dostawę około 100 tysięcy komputerów. Według Cieszyńskiego, cały proces powinien zakończyć się w pierwszej połowie września.

Sprzęt będzie dostarczany tam, gdzie wskaże to samorząd, a dostawami zajmą się firmy kurierskie. Celem jest, aby dostawy były realizowane jak najszybciej. Według Cieszyńskiego, we wrześniu prawie wszystkie komputery powinny już trafić do szkół.

Chociaż nie ma konkretnego terminu dotyczącego przekazania laptopów uczniom, Minister twierdzi, że sprzęt powinien być przekazany tak szybko jak to możliwe. Samorządy również będą chciały jak najszybciej przekazać sprzęt.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)