Mapa upałów. Sprawdź, gdzie jest najcieplej

Fala upałów w Polsce
Fala upałów w Polsce
Źródło zdjęć: © Meteored

27.06.2024 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lato to upały, które mogą być uciążliwe dla wielu osób. W internecie dostępne są jednak interaktywne mapy, które pozwalają na bieżąco śledzić pogodę, w tym ruchy mas gorącego powietrza, by przygotować się na dni z najwyższą temperaturą. Sprawy "na mieście" najlepiej załatwić w innych dniach.

Najwygodniejszym sposobem na sprawdzenie, gdzie obecnie jest najcieplej, zarówno globalnie, jak i lokalnie, w Europie czy w Polsce, jest korzystanie z jednego z popularnych serwisów z mapami. Każdy pozwala na analizę temperatur, z możliwością zawężenia danych do wybranego regionu, np. do Europy. Niektóre oferują także informacje o ruchu powietrza, co dodatkowo wspomaga proces przewidywania pogody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Informacje pogodowe można również znaleźć w aplikacjach w smartfonach. Przykładem dla wymagających jest program Windy, który przedstawia dane nie tylko o temperaturze, ale i opadach oraz wielu innych zjawiskach pogodowych. Prognoza natomiast jest rzecz jasna dostępna w wielu systemowych aplikacjach, w tym Pogodzie Google, do której skrót można znaleźć choćby w aplikacji Google na szczycie strony głównej.

Ostrzeżenie o upałach w Pogodzie Google
Ostrzeżenie o upałach w Pogodzie Google© dobreprogramy

Gdzie jest upał? Sprawdź na mapie

Pierwszą rekomendacją z sieci jest serwis map meteorologicznych IMGW-PIB. Oferuje informacje nie tylko o temperaturze, ale również inne dane, takie jak wiatr, zachmurzenie czy opady, a w Polsce także prognozy zagrożeń meteorologicznych i zdarzeń drogowych. Serwis jest dostępny w języku polskim.

Serwis pogodowy IMGW-PIB
Serwis pogodowy IMGW-PIB© dobreprogramy

Innym łatwym w obsłudze serwisem jest aplikacja internetowa World Weather Online, charakteryzująca się prostym interfejsem i kilkoma warstwami danych wraz z animacją ruchu mas powietrza. Dolna część ekranu umożliwia wyświetlenie dodatkowych informacji, w tym przewidywanych zmian temperatur na najbliższe dni. Na górze ekranu znajduje się wygodna wyszukiwarka.

Serwis pogodowy World Weather Online
Serwis pogodowy World Weather Online© dobreprogramy

Kolejną propozycją jest atrakcyjny wizualnie serwis Meteored, który jest pełnoekranową mapą z kolorami znanymi z prognoz pogody. Użytkownicy mogą dowolnie przesuwać i powiększać mapę świata, przeglądać dane z poprzednich godzin i przewidywać przyszłe zmiany temperatur, wykorzystując oś czasu widoczną na dole ekranu.

Serwis Meteored oferuje również animację przedstawiającą ruchy mas powietrza. Za pomocą menu po prawej stronie ekranu można wyświetlić dodatkowe wizualizacje danych, takich jak opady, burze, widoczność, zanieczyszczenie powietrza czy huragany.

Serwis pogodowy Meteored
Serwis pogodowy Meteored© dobreprogramy

Istnieje wiele innych serwisów oferujących podobne możliwości, które mogą być użyteczne do analizy pogody. Jeśli polecacie inne aplikacje i serwisy tego rodzaju, które warto uwzględnić w podobnym niezbędniku, zachęcamy do dyskusji i dzielenia się swoimi rekomendacjami.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)