Masz konto w BNP Paribas? Oszuści chcą, byś potwierdził "swój" numer

Klienci BNP Paribas na celowniku oszustów
Klienci BNP Paribas na celowniku oszustów
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Konrad Siwik

11.09.2022 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępcy znów podszywają się pod bank BNP Paribas. Tym razem wysyłają do klientów banku wiadomość z informacją o konieczności potwierdzenia podstawowego numeru telefonu. Przy tym sami strzelają sobie w piętę, bo w e-mailu podają zbyt długi ciąg cyfr, jak na numery dostępne w polskich sieciach.

W jednej z niedawnych kampanii phishingowych cyberprzestępcy podszywają się pod BNP Paribas jak na ironię, próbowali przekonać klientów banku do kliknięcia linku, proponując im aktywowanie nowej usługi bezpieczeństwa. Oczywiście w rzeczywistości była to próba wyłudzenia wrażliwych informacji, takich jak hasła czy dane karty płatniczej.

Tym razem najprawdopodobniej ci sami oszuści wysyłają do klientów BNP Paribas wiadomość z informacją o potrzebie potwierdzenia numeru telefonu. "Należy pamiętać, że wszyscy nasi klienci są zainteresowani potwierdzeniem swojego podstawowego numeru telefonu, aby lepiej kontrolować swoje konta online, niniejsza prośba o potwierdzenie nr 806226845840 z dnia 09.09.2022 15:25:00 czeka na potwierdzenie" – brzmi treść fałszywej wiadomości.

Jak można zauważyć, numer telefonu podany przez oszustów jest całkowicie przypadkowy i ma się nijak do numerów oferowanych przez polskich operatorów – zamiast dziewięciu cyfr ma ich 12. Sam ten fakt powinien dawać jasno do zrozumienia, że mamy do czynienia z oszustwem.

  • Fałszywy e-mail od BNP Paribas
  • Fałszywa strona BNP Paribas
[1/2] Fałszywy e-mail od BNP ParibasŹródło zdjęć: © dobreprogramy.pl

Pod wiadomością znajduje się link, po którego kliknięciu nasza przeglądarka wyświetla komunikat o "podejrzanej stronie". Gdy jednak zignorujemy ostrzeżenie, okazuje się, że otwiera się identyczna strona, jak w przypadku poprzedniego oszustwa z wykorzystaniem wizerunku BNP Paribas. To może potwierdzać, że mamy do czynienia z tą samą szajką przestępczą.

Pod żadnym pozorem nie należy logować się do swojej bankowości internetowej za pośrednictwem wspomnianej strony internetowej, ponieważ może to skończyć się utratą haseł i danych karty płatniczej. Oszuści chcą w ten sposób pozyskać nasze dane, aby uzyskać dostęp do konta bankowego. To może wiązać się również z przejęciem przez nich środków finansowych.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)