Nadchodzi VLC 4.0 z nowym interfejsem, playlistą i odtwarzaniem VR

Nadchodzi VLC 4.0 z nowym interfejsem, playlistą i odtwarzaniem VR

05.02.2019 18:49, aktualizacja: 06.02.2019 11:00

Równo rok od wydania VLC 3.0 deweloperzy zdradzili, co przygotowują w wersji 4.0. Świetny, otwartoźródłowy odtwarzacz multimediów na pewno dostanie nową listę odtwarzania i przerobiony interfejs użytkownika. Ponadto zmieniona zostanie architektura wyjścia wideo, by możliwe było odtwarzanie materiałów 3D i VR.

Z możliwością oglądania filmów w goglach wirtualnej rzeczywistości wiążą się także inne zmiany. VLC zyska więc pełną obsługę filmów 360° i dźwięku przestrzennego. Odtwarzacz będzie współpracował z róznymi goglami, jak HTC Vive, PSVR i Oculus Rift za pośrednictwem otwartego API OpenHMD. Z VR skorzystamy na desktopach, nie wiadomo jeszcze czy uda się to także na urządzeniach mobilnych. Wyjście wideo ma też lepiej obsługiwać HDR.

Obraz

Zmiana interfejsu wiąże się z między innymi z projektem nowej, łatwiejszej w obsłudze listy odtwarzania, a także przeniesieniem jednej z funkcji z Androida na desktopy. VLC na komputerach zyska bibliotekę multimediów, z której teraz możemy korzystać na urządzeniach mobilnych. Odtwarzacz będzie też bardzo ładną wyszukiwarką mediów. Nowe VLC będzie się prezentować tak:

Obraz

Warto mieć na uwadze, że VLC 4.0 nie będzie działać na Windowsie XP i Viście.

O planach opowiedział kierujący projektem Jean-Baptiste Kempf podczas konferencji FOSDEM 2019. Zainteresowani mogą obejrzeć nagranie półgodzinnej prezentacji i zapoznać się ze wszystkimi slajdami. Patronem wydania jest Otto Chirek – wampir ze Świata Dysku Terry'ego Pratchetta, który zastąpił żądzę krwi zamiłowaniem do fotografii.

Odtwarzacz VLC znajdziecie w naszej bazie programów dla Windowsa (także w wersji UWP), macOS-a, Androida i iOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)