Nowość w Google Maps: szybsze wyszukiwanie w nawigacji

Nowa opcja w Google Maps
Nowa opcja w Google Maps
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

28.07.2023 12:17, aktual.: 28.07.2023 19:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mapy Google otrzymały aktualizację, po której w programie pojawiła się nowa metoda głosowego wyszukiwania. Użytkownik musi wyrazić zgodę na wykorzystywanie mikrofonu, by móc korzystać z Asystenta wspomaganego przez AI. Ikona z mikrofonem widoczna jest na pasku wyszukiwania.

Nowa metoda wyszukiwania głosowego w Google Maps rzeczywiście działa szybko. Użytkownik po naciśnięciu ikony mikrofonu na pasku może powiedzieć, czego szuka lub dokąd chce jechać. Na ekranie wyświetli się na krótko tekst, który zdaniem mechanizmu rozpoznawania mowy został wypowiedziany, a następnie wyniki wyszukiwania. Całość działa znacznie szybciej niż wcześniej za pośrednictwem Asystenta Google.

Chociaż Mapy Google wymagają wyrażenia zgody użytkownika na dostęp do mikrofonu (co nie powinno być oczywiście zaskoczeniem), warto pamiętać, że mechanizm dbania o uprawnienia w Androidzie pozwala na przykład udostępniać mikrofon tylko podczas korzystania z aplikacji. Użytkownik nie powinien się wówczas obawiać, że telefon w jakiś sposób "będzie go podsłuchiwać", gdy nie korzysta z nawigacji.

Nowa funkcja w Google Maps
Nowa funkcja w Google Maps

W Mapach Google można w ten sposób znaleźć nie tylko konkretny adres, ale także przybliżone lokalizacje, np. całe miasto lub obszar, a także konkretne punkty POI, takie jak restauracje, parki czy sklepy. Warto zauważyć, że nowa opcja wyszukiwania w Google Maps zbiega się w czasie z wprowadzeniem do Androida Auto nowego interfejsu aplikacji. W praktyce użytkownicy systemu w samochodzie mają więc do dyspozycji dwie nowości, które pojawiły się w Google Maps w podobnym momencie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)