Numer telefonu zdradza wszystko. To atak "wangiri"

Fałszywe połączenie telefoniczne
Fałszywe połączenie telefoniczne
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

27.08.2023 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fałszywe telefony mogą przybierać różne formy. Nieodebrane połączenie z zagranicznego numeru kierunkowego +243 to zwiastun, że mamy do czynienia z oszustwem "wangiri". Dzwoniący celowo nie dał ofierze możliwości odebrania telefonu i liczy na połączenie zwrotne.

Mechanizm oszustwa wangiri, które znane jest także jako "one call" znany jest w od lat. Ktoś wykorzystuje zagraniczne płatne numery, aby dzwonić do losowych osób na tyle krótko, by odebranie połączenia nie było możliwe. Atakujący liczą, że przynajmniej niektórzy oddzwonią - odruchowo lub ze względu na kulturę prowadzenia biznesu, jeśli przypadkiem trafi się na numer "zawodowy". W każdym przypadku chodzi o jedno - zarobek, bo wskazany numer jest dodatkowo płatny.

Co ciekawe, mimo że powstrzymywanie się przed odruchowym oddzwanianiem na nieznane numery jest jedną z fundamentalnych zasad bezpieczeństwa w kontekście potencjalnych oszustw telefonicznych, niektórzy najpewniej nadal nie są tego świadomi. Potwierdzeniem jest świeże zgłoszenie od naszego czytelnika Wiktora, który otrzymał niedawno podobne połączenie z nieznanego numeru +243. To kierunkowy Demokratycznej Republiki Konga. Jeśli odbiorca nie ma tam rodziny, istnieje raczej znikoma szansa, że telefon dotyczy jakiejś istotnej sprawy i jest autentyczny.

Nieodebrane połączenie
Nieodebrane połączenie© dobreprogramy

Procedura oszustów jest na tyle dopracowana, że oddzwaniając na dany numer można spotkać się z sytuacją, gdy połączenie niemal natychmiast "odbiera" automat, który odtwarza w słuchawce sygnał oczekiwania. Dzwoniący może być więc przekonany, że nadal czeka na nawiązanie połączenia, podczas gdy w praktyce rozmowa już trwa, a operator nalicza dodatkowe koszty połączenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oczywiście numer kierunkowy +243 to jedynie przykład. W dobrychprogramach wiele razy spotykaliśmy się z analigicznymi zgłoszeniami związanymi z nieznanymi numerami z kierunkowymi Mołdawii (+373), Afganistanu (+93), Mali (+223), Białorusi (+375) czy Azerbejdżanu (+994). Policja już w 2017 roku ostrzegała przed wangiri realizowanym wówczas także z numerów Wybrzeża Kości Słoniowej (+225), Tanzanii (+255) oraz Gwinei Bissau (+245).

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)