Ostatni GIMP 2.6 wydany, jednookienkowy 2.8 opóźniony

Zgodnie z zapowiedziami początek 2012 roku przynosi zamknięcie linii rozwojowej 2.6 GIMP-a. Oznacza to, że program wkracza w kolejny etap rozwoju. Wkrótce zobaczymy GIMP-a 2.7 z akceleracją sprzętową, a na horyzoncie majaczy stabilny 2.8 z kolejnymi nowościami. GIMP 2.8 miał trafić do rąk użytkowników 25 stycznia, ale wciąż sprawia kłopoty.

02.02.2012 | aktual.: 02.02.2012 17:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zacznijmy od linii 2.6 programu. Wersja 2.6.12, której źródła zostały dziś udostępnione, to wydanie typowo naprawcze — na liście zmian nie ma żadnych nowych funkcji, a jedynie poprawione błędy i dodana obsługa IPv6 modułu script-fu. Źródła GIMP-a 2.6.12 są już dostępne, ale na kompilacje dla Windowsa, Mac OS X i różnych dystrybucji Linuksa trzeba jeszcze poczekać.

Wraz z wejściem GIMP-a 2.7 na główną scenę pojawiło się sporo ciekawostek, w tym oparte na GEGL sprzętowe przetwarzanie grafik. Projektem kieruje Victor Oliviera, który podczas Google Summer of Code 2011 pracował nad wykorzystującym OpenCL wsparciem dla przetwarzania obrazów przez kartę graficzną, które trafiło do GEGL i do GIMP-a. Przedsmak pracy na procesorze graficznym mogą już mieć użytkownicy obecnie testowanych wersji 2.7 GIMP-a przy operacjach zmiany jasności i kontrastu grafik. Operacja ta jest według szacunków około 8 razy szybsza z wykorzystaniem GEGL z OpenCL niż ze zwykłą kompilacją bibliotek. Według Victora możliwe jest dalsze przyspieszanie pracy w GIMP-ie.

Wszelkie zapowiedzi sugerowały, że pod koniec stycznia 2012 wydana zostanie pierwsza wersja GIMP-a 2.8, ale na razie deweloperzy borykają się z poważnymi problemami. Wiadomo natomiast, że GIMP 2.8 będzie miał nowy zestaw pędzli do malowania i predefiniowanych ustawień narzędzi, które przygotowuje między innymi deweloper projektu GIMP Paint Studio. Jednak użytkownicy najbardziej wyczekują zapowiedzianego w zeszłym roku jednookienkowego interfejsu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (30)