Ostrzeżenie Orange: fałszywa strona z "dodatkiem mieszkaniowym"

Fałszywa strona internetowa
Fałszywa strona internetowa
Źródło zdjęć: © CERT Orange Polska, Pixabay
Oskar Ziomek

28.06.2023 16:18, aktual.: 28.06.2023 20:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół CERT Orange Polska ostrzega o fałszywej stronie, która udaje rządową pod pretekstem opcji otrzymania "dodatku mieszkaniowego". To sprytny patent oszustów chcących wykorzystać zainteresowanie kredytem "2 procent" i kontem mieszkaniowym, które wchodzą na rynek od lipca 2023 roku.

Jak tłumaczy CERT Orange Polska, oszustwo zaczyna się od fałszywego SMS-a, który może przybierać różną treść, w tym takie komunikaty jak "Gratulacje! Finansowanie odnotowane", "Finansowanie: Czas na realizacje marzeń" czy "Sukces? Tak, finansowanie przyznane". Dodatkowo w wiadomości SMS pojawia się także fałszywy link, który prowadzi na spreparowaną witrynę gov24[.]pl. To nie jest strona rządowa.

Oszuści wykorzystali tu jednak elementy graficzne typowe dla autentycznych serwisów rządowych, co może skutecznie wprowadzić użytkownika w błąd. Spreparowany jest także formularz logowania do serwisu, który rzekomo wykorzystuje mechanizm Profilu Zaufanego i uwierzytelniania przez system bankowy. Jeśli użytkownik nie zorientuje się, że to przekręt, w praktyce przekaże login i hasło do swojej bankowości oszustom.

Fałszywy serwis logowania
Fałszywy serwis logowania© CERT Orange Polska

Konsekwentnie przy okazji takich ostrzeżeń przypominamy, by nie działać pochopnie i co do zasady nie klikać "w ciemno" linków wysyłanych w SMS-ach czy dziwnych e-mailach. Należy z góry zakładać, że takie łącze może być spreparowane i doprowadzi użytkownika na fałszywą stronę. Wystarczy kilka ruchów bez świadomości zagrożenia, żeby udostępnić swoje dane uwierzytelniające atakującym, a później kradzież pieniędzy z konta bankowego jest tylko formalnością - nie wspominając, że deklarowane na początku wsparcie finansowe ze strony rządu to tylko zmyślona deklaracja "na zachętę".

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)