Kierowco, miej się na baczności. Jest nowe zagrożenie

Oszuści podszywają się pod system e-Toll
Oszuści podszywają się pod system e-Toll
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anna&Tomasz Skoczen
Karolina Modzelewska

20.12.2022 14:27, aktual.: 20.12.2022 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CSIRT KNF zauważył kolejne oszustwo. Tym razem jest ono skierowane do kierowców, a cyberprzestępcy podszywają się pod system e-Toll do elektronicznego poboru opłat za przejazd niektórymi odcinkami autostrad. Wykorzystują też wizerunek Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów.

Oszuści po raz kolejny próbują wyłudzić dane do naszych kart płatniczych. W tym celu stworzyli fałszywe strony, które podszywają się pod system e-Toll. Są one doskonałym przykładem, tego jak działają oszuści. Podrobiony adres WWW (e-tollgov[.]pl.) tak naprawdę w niewielkim stopniu różni się od oryginału. Zauważyć można, że brakuje jednej kropki. Pojawił się też dodatkowy myślnik (dla przypomnienia - prawidłowy adres witryny systemu to etoll.gov.pl).

Oszuści podszywają się pod e-Toll

Właśnie w taki sposób oszuści chcą uśpić naszą czujność. Najprawdopodobniej liczą na to, że opłacając przejazd za autostradę, w pośpiechu nie zauważymy występujących różnic i bezrefleksyjnie wpiszemy dane naszej karty płatniczej. To nic innego, jak sposób na poważne problemy i utratę pieniędzy. Warto zwrócić uwagę, że fałszywa strona wykorzystuje również wizerunek Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów, co ma zwiększyć jej wiarygodność.

Z tego powodu apelujemy, aby dokonując płatności za przejazdy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza że większość z nas w nadchodzącym czasie z pewnością uda się w krótszą lub dłuższą podróż do swoich bliskich. Okres przedświąteczny obfituje w coraz to nowsze wersje znanych oszustw, ale też i te nowe, bardziej kreatywne. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, a szczególnie zasady ograniczonego zaufania pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Nie dajmy się nabrać oszustom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)