PlayStation 5 i ciekły metal. To niecodzienne rozwiązanie jest nowością w chłodzeniu

PlayStation 5 wykorzystuje chłodzenie z ciekłego metalu, fot. Sony
PlayStation 5 wykorzystuje chłodzenie z ciekłego metalu, fot. Sony

08.10.2020 17:35, aktual.: 08.10.2020 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj mogliśmy podziwiać, jak inżynier Sony Yasuhiro Ootori rozbraja konsolę PlayStation 5 i ukazuje bardzo imponująco wykonany system chłodzenia. Uwagę przykuwał między innymi ogromny radiator oraz wentylator promieniowy o średnicy 12 cm i grubości 4,6 cm. Jeszcze bardziej nietypowy jednak okazał się "ciekły metal", który jest jednym z najnowszych rozwiązań w chłodzeniu.

Jak się okazuje, jego użycie było koniecznością. Jak wyjaśnił Ootori, zintegrowany układ AMD (procesor i układ graficzny w jednym) odznacza się niewielkimi rozmiarami a jednocześnie wysokim taktowaniem zegara. W wyniku tego wydziela tyle ciepła, że tradycyjna pasta termoprzewodząca była niewystarczająca.

Dlatego też Sony przez dłuższy czas pracowało nad specjalną pastą w formie ciekłego metalu, która jest umieszczona pomiędzy układem SoC a radiatorem. Zdaniem Ootori to specjalne tworzywo zapewnia stabilne i bardzo efektywne chłodzenie, które sprawdzi się w praktyce przez bardzo długi czas.

Ciekły metal jest jednak rozwiązaniem bardzo problematycznym z racji tego, że jego trwałość w przeszłości była ograniczona, miał tendencję do przemieszczania się, a także jego zetknięcie z innymi komponentami w układzie SoC groziło zwarciem. Japońska firma potrzebowała aż dwóch lat, aby rozwiązać wszystkie problemy z ciekłym metalem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

ciekły metal oraz radiator we wnętrzu PlayStation 5, fot. Sony

Sony nie jest pierwszą firmą, która postawiła na tę nową substancję termoprzewodzącą w gotowym urządzeniu. W tym roku ASUS wprowadził swój pierwszy laptop ROG G14, który także wykorzystuje ciekły metal. Testował go na naszych łamach Piotrek w sierpniu 2020 r.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)