Płonące wtyczki 12VHPWR. Historii ciąg dalszy

Przepalona wtyczka 12VHPWR.
Przepalona wtyczka 12VHPWR.
Źródło zdjęć: © Reddit
Przemysław Juraszek

31.10.2022 11:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci pojawia się więcej zdjęć przepalonych wtyczek zasilających 12VHPWR stosowanych w najnowszych kartach graficznych GeForce RTX 4090 od Nvidii. Pojawiają się także nowe teorie przyczyn powodowania zagrożenia pożarowego przez wtyczki 12VHPWR. Wyjaśniamy, co może być problemem.

Teraz pojawiają się dwie teorie, z czego jedna dotyczy jakości łączenia przewodów z pinami, a druga bardziej prawdopodobna dotyczy budowy pinów i gniazd wtyczki 12VHPWR. W pierwszym przypadku Igor Wallossek z Igor's Lab twierdzi, że powodem problemów jest lutowanie przewodów do pinów, które ma prowadzić do szeregu problemów. Mowa tutaj o niewystarczającej sztywności bądź o pęcherzykach powietrza wywołujących z czasem korozję.

Sporo zależy tutaj od jakości lutowania producentów, a najlepszym sposobem według niego zacisk przewodów na pinach zapewniający większą sztywność tak jak w przypadku adaptera dodawanego do zasilacza Dark Power Pro 12 od be quiet! Tam dwie wtyczki 12-pinowe zamieniają się za pomocą adaptera w pojedynczą 16-pinową, a zastosowane kable to wytrzymałe, a zarazem bardzo elastyczne 18AWG.

Z drugiej strony teoria Igora została podważona przez Steva z GamersNexus, który przetestował parę kabli i nie znalazł problemu. Warto jednak zaznaczyć, że jego kable wszystkie były z oznaczeniem 300 v i wyglądały na lepiej wykonane, a w przypadku Igora mowa o jednej sztuce 150 v.

Z kolei Buildzoid twierdzi, że problemem jest niedostateczny kontakt pinów w gnieździe, ponieważ wszystkie dotychczasowe zdjęcia stopionych wtyczek 12VHPWR przedstawiają uszkodzenie przedniej części wtyczki. Powodem może być budowa gniazda, którego blaszki nie są połączone poziomo jak w przypadku starszych wtyczek 8-pinowych, co może wyjaśniać ogromną podatność na uszkodzenia wtyczek podczas wyginania w bok.

Efektem jest zwiększanie rezystancji, na co wskazują przypadki uszkodzonych wtyczek (przepalone piny są zazwyczaj po bokach). Warto jednak zaznaczyć, że np. kable od Corsaira lub CableMod mają budowę gniazda identyczną jak w starszych wtyczkach 8-pinowych (poziomy łącznik od góry).

Ponadto Buildzoid wskazuje, że nowa wtyczka 12VHPWR ma mniejszy zapas bezpieczeństwa w stosunku do starszej 8-pinowej, która, mimo iż certyfikowana na 150 W potrafi wytrzymać ~250 W nawet na słabym zasilaczu lub ~300 W na dobrym. Tymczasem w przypadku 12VHPWR margines bezpieczeństwa to 14 proc., co może być niewystarczające, jak nie wszystkie piny mają idealny kontakt z gniazdem.

Ostatecznie obydwie teorie mają sporo sensu, ponieważ zarówno sztywniejsze połączenie przewodów z pinami jak i inna budowa gniazda zwiększy ich odporność na uszkodzenia wskutek wyginania. Każdy do składał PC i chciał jakoś pochować lub artystycznie poukładać kable wie, że dodatkowe restrykcje w tym zakresie wobec poprzednich 8-pionych to regres i nie powinny mieć miejsca. Nvidia pracuje nad rozeznaniem sytuacji, więc na oficjalną wypowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać, a listę znanych przypadków znajdziecie na Reddicie.

Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)