QuarkXPress 10 z nowym silnikiem graficznym Xenon

Kuba Pawlak

16.09.2013 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

QuarkXPress to narzędzie, które od 1987 roku przez kolejne 23. lata dominowało na rynku programów przeznaczonych do komputerowego składu i łamania tekstu (DTP). Gdy firma Quark była na szczycie posiadała aż 95% rynku, a z aplikacji QuarkXPress korzystali wszyscy profesjonaliści zajmujący się projektowaniem stron, typografią czy drukiem. Zdobycie szczytu nie wiąże się jednak z statusem dożywotniej dominacji.

W 1999 roku firma Adobe udostępniła pierwszą wersję swojego narzędzia DTP o nazwie InDesign. 3 lata później aplikacja cieszyła się sporym powodzeniem by w roku 2010 przejąć znaczącą cześć rynku DTP zostawiając producentów QuarkXPress daleko w tyle z udziałem na poziomie 25%. Dzisiaj poza tymi dwoma producentami na rynku DTP tak na prawdę liczy się jeszcze Corel. Wśród darmowych alternatyw, które mogą w jakiejś formie konkurować z komercyjnymi rozwiązaniami znajdziemy właściwie tylko opensourcowy Scribus rozwijany intensywnie od 2009 roku.

Obraz

Firma Quark umarlakiem jednak nie jest i cały czas rozwija swoje narzędzie DTP. Dzisiaj udostępniono już 10. wersję aplikacji QuarkXPress. Główną nowością jest wprowadzenie nowego silnika odpowiedzialnego za renderowanie grafik w wysokiej rozdzielczości, zarządzanie warstwami, trybami przenikania czy kanałami kolorów. Program został również dostosowany do obsługi wysokich rozdzielczości ekranów Retina. Poza zmianami w samym silniku producent przebudował również interfejs graficzny aplikacji, który z założenia ma być bardziej intuicyjny i przejrzysty dla użytkownika.

QuarkXPress od wersji 10 oferuje także narzędzia do tworzenia zakodowanych graficznie informacji w postaci kodów QR, pozwala na zapisywanie tworzonych projektów w formatach kompatybilnych z takimi urządzeniami jak iPad, Sony Reader, NOOK czy Kindle oraz umożliwia edycję wschodnioazjatyckiej typografi w każdej edycji programu. Dodatkowo poprawiono mechanizm podglądu wydruku, wprowadzono tryb pełnoekranowy dla przeglądania palety kolorów i funckję podświetlania brakujących czcionek.

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem publikacji DTP zachęcam do sprawdzenia możliwości najnowszej wersji QuarkXPress 10.0.0. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej, a wersja trial umożliwia bezpłatne testowanie narzędzia przez 30 dni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)