QuarkXPress 10 z nowym silnikiem graficznym Xenon

QuarkXPress 10 z nowym silnikiem graficznym Xenon

Kuba Pawlak
16.09.2013 15:11

QuarkXPress to narzędzie, które od 1987 roku przez kolejne 23. lata dominowało na rynku programów przeznaczonych do komputerowego składu i łamania tekstu (DTP). Gdy firma Quark była na szczycie posiadała aż 95% rynku, a z aplikacji QuarkXPress korzystali wszyscy profesjonaliści zajmujący się projektowaniem stron, typografią czy drukiem. Zdobycie szczytu nie wiąże się jednak z statusem dożywotniej dominacji.

W 1999 roku firma Adobe udostępniła pierwszą wersję swojego narzędzia DTP o nazwie InDesign. 3 lata później aplikacja cieszyła się sporym powodzeniem by w roku 2010 przejąć znaczącą cześć rynku DTP zostawiając producentów QuarkXPress daleko w tyle z udziałem na poziomie 25%. Dzisiaj poza tymi dwoma producentami na rynku DTP tak na prawdę liczy się jeszcze Corel. Wśród darmowych alternatyw, które mogą w jakiejś formie konkurować z komercyjnymi rozwiązaniami znajdziemy właściwie tylko opensourcowy Scribus rozwijany intensywnie od 2009 roku.

350041646211229633

Firma Quark umarlakiem jednak nie jest i cały czas rozwija swoje narzędzie DTP. Dzisiaj udostępniono już 10. wersję aplikacji QuarkXPress. Główną nowością jest wprowadzenie nowego silnika odpowiedzialnego za renderowanie grafik w wysokiej rozdzielczości, zarządzanie warstwami, trybami przenikania czy kanałami kolorów. Program został również dostosowany do obsługi wysokich rozdzielczości ekranów Retina. Poza zmianami w samym silniku producent przebudował również interfejs graficzny aplikacji, który z założenia ma być bardziej intuicyjny i przejrzysty dla użytkownika.

QuarkXPress od wersji 10 oferuje także narzędzia do tworzenia zakodowanych graficznie informacji w postaci kodów QR, pozwala na zapisywanie tworzonych projektów w formatach kompatybilnych z takimi urządzeniami jak iPad, Sony Reader, NOOK czy Kindle oraz umożliwia edycję wschodnioazjatyckiej typografi w każdej edycji programu. Dodatkowo poprawiono mechanizm podglądu wydruku, wprowadzono tryb pełnoekranowy dla przeglądania palety kolorów i funckję podświetlania brakujących czcionek.

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem publikacji DTP zachęcam do sprawdzenia możliwości najnowszej wersji QuarkXPress 10.0.0. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej, a wersja trial umożliwia bezpłatne testowanie narzędzia przez 30 dni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)