Signal gwarantuje prywatność. FBI odeszło z bezwartościowym kwitkiem

Signal gwarantuje prywatność. FBI odeszło z bezwartościowym kwitkiem

05.10.2016 14:19, aktual.: 05.10.2016 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szukając godnego zaufania i wygodnego w użyciu komunikatora dozałatwiania swoich prywatnych spraw nie musicie patrzeć daleko.Zachwalany przez Edwarda Snowdena opensource’owy Signalzdał ważny test, który potwierdza, że deklaracje producenta, OpenWhisper Systems, nie zostały wyssane z palca – dostępu do danychużytkowników nie zdołało uzyskać nawet FBI.

Praktycznie wszystkie popularne komunikatory oferują jużmechanizm szyfrowania end-to-end, funkcja ta trafiła nawet doFacebook Messengera. Co jednak Facebook zrobi, gdy otrzyma sądowynakaz wydania danych użytkownika? Jakie dane zostaną wówczasujawnione? Bez sprawdzenia tego w praktyce nie sposób ocenićrealnego poziomu prywatności zapewnianej przez komunikator,szczególnie taki, którego kod źródłowy jest niedostępny dlaniezależnych ekspertów.

Na początku tego roku Open Whisper Systems otrzymałosądowy nakaz wydania danych dwóch zidentyfikowanych po numerachtelefonów użytkowników Signala, w związku z toczącym sięprzeciwko nim śledztwem FBI. Zażądano wydania nazwisk, adresówpocztowych, adresów e-mail, metod płatności, wykorzystywanychadresów IP, zapisów logowań, historii aktywności konta, innychpowiązanych kontach namierzonych za pomocą plików cookies orazwszelkich innych danych od początku świadczenia usługi do wydanianakazu. Nakazowi towarzyszył tzw. „gag order”, nakaz milczenia,zabraniający informowania podejrzanych o tym, że o ich danewystąpiły organy ścigania.

Firma oczywiście wypełniła sądowy nakaz w takim stopniu, wjakim było to możliwe. Agentowi FBI przekazała wszystkie dane,jakimi dysponowała. Za wiele tego nie było.

Obraz

Jak widać, nawet nakazy sądowe nie są groźne dla użytkownikówSignala, i to nie dlatego, że prawnicy Open Whisper Systems walcząo ich unieważnienie. Po prostu producent aplikacji nie ma co dać.Jedyne co był w staie zaoferować to datę utworzenia konta i datęostatniego skorzystania z niego. Jest dobry powód by sądzić, że wanalogicznej sytuacji Facebook czy Google mogłyby o użytkownikachMessengera czy Allo powiedzieć znacznie więcej.

Signal Private Messenger dostępny jest w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Androida oraz iOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)