Sklep Google Play ukryje zapomniane aplikacje. Zmiana od 1 listopada

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

07.04.2022 16:27, aktual.: 07.04.2022 16:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ze sklepu Google Play "znikną" aplikacje, które nie są na bieżąco aktualizowane. Google ogłosił zmianę, która wejdzie w życie 1 listopada 2022 roku i związana jest z bezpieczeństwem oprogramowania.

O szczegółach można przeczytać na blogu dla deweloperów, a chodzi o wymuszenie na twórcach stosowania konkretnego target API w istniejących aplikacjach na Androida. W praktyce zasady przygotowano tak, że wszystkie starsze programy muszą "celować" w API wydane maksymalnie dwa lata temu, licząc od najnowszego stabilnego wydania systemu Android.

Programy, które nie spełnią tego wymagania, od 1 listopada 2022 roku nie będą możliwe do wyszukania i instalacji przez posiadaczy telefonów z Androidem w wersji wyższej od target API w Manifeście.

Zasada wyznaczania minimalnego target API w starszych aplikacjach na Androida
Zasada wyznaczania minimalnego target API w starszych aplikacjach na Androida© Google

W praktyce oznacza to ukrycie ze sklepu Google Play dawno zapomnianych aplikacji i takich, które nie są aktualizowane przynajmniej raz na dwa lata (mając na uwadze konieczność każdorazowego dostosowania aplikacji do najnowszych standardów Androida zgodnie z dokumentacją). Dla najmniejszych twórców może to oznaczać porzucenie niektórych projektów z tytułu nieopłacalności ich dalszego aktualizowania.

Należy podkreślić, że zmiana nie jest przełomem dla programistów, którzy tworzą nowe aplikacje na Androida. Google podaje, że już teraz wymaga, by nowe aplikacje i aktualizacje były przygotowane pod co najwyżej roczne target API. Opisywana wyżej zmiana dotyczy pozostałych programów, które istnieją w Google Play od wielu lat i - być może - nie są już od dawna aktualizowane.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)