Sklep Google Play ukryje zapomniane aplikacje. Zmiana od 1 listopada

Sklep Google Play ukryje zapomniane aplikacje. Zmiana od 1 listopada

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
07.04.2022 16:27, aktualizacja: 07.04.2022 16:58

Ze sklepu Google Play "znikną" aplikacje, które nie są na bieżąco aktualizowane. Google ogłosił zmianę, która wejdzie w życie 1 listopada 2022 roku i związana jest z bezpieczeństwem oprogramowania.

O szczegółach można przeczytać na blogu dla deweloperów, a chodzi o wymuszenie na twórcach stosowania konkretnego target API w istniejących aplikacjach na Androida. W praktyce zasady przygotowano tak, że wszystkie starsze programy muszą "celować" w API wydane maksymalnie dwa lata temu, licząc od najnowszego stabilnego wydania systemu Android.

Programy, które nie spełnią tego wymagania, od 1 listopada 2022 roku nie będą możliwe do wyszukania i instalacji przez posiadaczy telefonów z Androidem w wersji wyższej od target API w Manifeście.

Zasada wyznaczania minimalnego target API w starszych aplikacjach na Androida
Zasada wyznaczania minimalnego target API w starszych aplikacjach na Androida© Google

W praktyce oznacza to ukrycie ze sklepu Google Play dawno zapomnianych aplikacji i takich, które nie są aktualizowane przynajmniej raz na dwa lata (mając na uwadze konieczność każdorazowego dostosowania aplikacji do najnowszych standardów Androida zgodnie z dokumentacją). Dla najmniejszych twórców może to oznaczać porzucenie niektórych projektów z tytułu nieopłacalności ich dalszego aktualizowania.

Należy podkreślić, że zmiana nie jest przełomem dla programistów, którzy tworzą nowe aplikacje na Androida. Google podaje, że już teraz wymaga, by nowe aplikacje i aktualizacje były przygotowane pod co najwyżej roczne target API. Opisywana wyżej zmiana dotyczy pozostałych programów, które istnieją w Google Play od wielu lat i - być może - nie są już od dawna aktualizowane.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)