StarCraft II dostępny za darmo. Wprowadzenie do rozgrywki

StarCraft II dostępny za darmo. Wprowadzenie do rozgrywki
Przemysław Chrzempka

14.11.2017 17:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blizzard, czyli twórca takich światowych hitów, jak: król MMORPG – World of Warcraft, seria StarCraft, seria Diablo, Overwatch, Hearthstone postanowił udostępnić za darmo jedno ze swoich największych i najlepszych dzieł, jakim z pewnością jest strategiczna gra – StarCraft II. Można ją pobrać już teraz za darmo w wersji na Windowsa i macOS-a.

Obraz

Odtąd bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów można zasiąść przed ekranem i sprawdzić, jak StarCraft II – który ma na swoim karku już ponad 7 lat – prezentuje się dzisiaj. Jest to bardzo dobra decyzja zarządców Blizzarda, ponieważ gra ukierunkowana jest głównie na rozgrywkę wieloosobową, a w najbliższej (i również w dalszej) przyszłości nie uświadczymy żadnego nowego fabularnego rozszerzenia do StarCraft II, dzięki czemu serwery gry nie pozostaną puste.

W modelu free-to-play zaprezentowanym przez Blizzarda otrzymamy:fabularną kampanię z podstawki – StarCraft II: Wings of Libertydostęp do potyczek przeciwko komputerowi i innym graczom (starcia rankingowe odblokować można po wygraniu pierwszych 10 meczów danego dnia poza rankingiem lub przeciwko SI) dostęp do kooperacyjnych bitew i następujących dowódców: Kerrigan, Raynor i Artanis. W wersji F2P reszta dowódców może osiągnąć maksymalnie 5 poziom

Obraz

Warto wspomnieć, że osoby, które zakupiły StarCraft 2: Wings of Liberty otrzymają w ramach rekompensaty dostęp do kampanii pierwszego dodatku gry – Heart of the Swarm. Aby natomiast cieszyć się w pełni tą świetną strategią najlepiej dokupić do niej wszystkie dodatki, tzn. StarCraft II: Heart of the Swarm oraz StarCraft II: Legacy of the Void.

Ze względu na to, że wiele osób nie miało nigdy styczności ze StarCraftem II i jego obszernym uniwersum, postaram się pokrótce opisać podstawowe pojęcia itp.W świecie StarCraft II występują obecnie trzy rasy, z których każda posiada inne jednostki, budynki oraz dostarcza zupełnie innych doznań z gry. Są to:

Terranie – ludzie, którzy przybyli do sektora Koprulu (to tutaj toczy się akcja gry) stosunkowo niedawno. Są oni potomkami członków ekspedycji kolonizacyjnej, która zakończyła się porażką. Terranie dzięki zaawansowanej technice przystosowali się do ciężkich warunków panujących w sektorze Koprulu. W ich szeregach możemy znaleźć ciężko opancerzonych żołnierzy piechoty (marines), promy medyczne, czołgi oblężnicze, mechy i wiele innych jednostek. [frame]Zalety: + możliwość wznoszenia budowli w dowolnym miejscu, + możliwość przemieszczania baz w inne miejsce, + w swoim arsenale posiadają najsilniejszą broń dostępną w grze (broń jądrową), + duże możliwości defensywne. [/frame]Protosi – tajemnicza rasa kosmitów, wykorzystująca w boju technikę oraz zdolności psioniczne . Protosi wykorzystują różnorodne maszyny bojowe, a protoscy wojownicy są niezrównani w walce. Posiadają najnowocześniejszą technologię ze wszystkich ras, lecz mimo to muszą polegać na mobilności i zaskoczeniu, by minimalizować straty, ponieważ rasa Protosów nie jest płodnym ludem. W ich szeregach możemy znaleźć: tropicieli, templariuszy, lotniskowce, myśliwce kosmiczne i wiele innych.[frame]Zalety: + potężna i różnorodna flota, + posiadają najbardziej wytrzymałe jednostki w grze, + wytrzymałe budynki z regenerowaną osłoną, + teleportacja jednostek na dowolny fragment pola bitwy. [/frame]Zergi – jest to gatunek stworzony przez starożytną rasę Xel'Nagów, prowadzącą zaawansowane badanie genetyczne. Kiedy uczeni przybyli na odległą planetę Zerus, odnaleźli tam nowy ekspansywny gatunek. Xel'Naga zaczęli ingerować w DNA świeżo odkrytych kosmitów i na skutek wieloletnich eksperymentów powstała nowa rasa. Zergi przeprowadzają błyskawiczną i selektywną ewolucję wybranych stworzeń, by przemienić je w krwiożerczą hordę robalopodobnych zabójców. Zergi nie wykorzystują w żadnym stopniu techniki – ich siła tkwi w liczebności oraz biologicznej adaptacji i mutacji poszczególnych szczepów. „Struktury” zergów są w pełni organiczne. W ich szeregach znajdziemy: larwy, robotnice, królowe, hydraliski, karakany i wiele innych.

Zalety: + tanie jednostki, + regeneracja zdrowia oraz szybkie poruszanie się po określonym terenie, + olbrzymia liczebność armii, + niektóre jednostki potrafią zakopywać się pod ziemią.

Jak widzicie, każda z ras prezentuje nieco inny styl rozgrywki, ale by móc wytworzyć daną jednostkę lub strukturę, potrzebujemy do tego odpowiednich surowców, tak jak na prawdziwą strategię przystało. W StarCraft II wyróżniamy:

Minerały – to niebieska gromada kryształów stanowiąca główny surowiec potrzebny do rozbudowy naszej armii oraz budowania struktur. Tylko określone jednostki, takie jak ERK, czy robotnice mogą wydobywać minerałyGaz wespanowy (wespan) – to zielony gaz ulatujący z gejzerów. Dzięki niemu będziemy mogli tworzyć nowe jednostki oraz budować bardziej zaawansowane budowle. Do wydobycia wespanu wykorzystywane są określone struktury (np. Rafineria, Asymilator) oraz odpowiednie jednostki (np. terrański ERK, zergowa robotnica).Równie ważną rolę w rozgrywce spełnia zaopatrzenie, które zdobywamy inwestując w różne środki utrzymania jednostek. Im większą chcemy mieć armię, tym więcej zaopatrzenia potrzebujemy. Do stworzenia wielu typów jednostek wymagane będzie od nas oprócz minerałów i wespanu również zaopatrzenie.

Obraz

Przejście na model free-to-play StarCrafta II to świetny ruch ze strony Blizzarda. Jest to w zasadzie jedyny RTS, który pojawia się na profesjonalnych zawodach e–sportowych. Graczom, którzy nie mieli okazji zasmakować tego typu rozgrywek wieloosobowych polecam jak najszybciej zainteresować się tym tytułem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)