Syn zeskanował kod QR. Ojciec musiał zapłacić 800 zł

Syn zeskanował kod QR. Ojciec musiał zapłacić 800 zł

Skanowanie kodu QR
Skanowanie kodu QR
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. WK
23.08.2023 12:12

Podczas zabawy przy jednej z gier online 12-latek otrzymał od innego gracza kod QR. Nadawca obiecywał, że kryją się pod nim darmowe gadżety do gry. Skuszony tą obietnicą, chłopak zeskanował kod, ale nie otrzymał prezentu. Uruchomił za to płatne usługi, za co ojcu przyszło słono zapłacić.

Jak poinformowała w środę oficer prasowa kolbuszowskiej policji nadkom. Jolanta Skubisz-Tęcza, kilka dni temu na komisariat zgłosił się mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, który złożył zawiadomienie o oszustwie na jego szkodę. Opowiedział, że jego 12-letni syn, grający na komputerze w popularną grę internetową, nawiązał poprzez komunikator kontakt z innym użytkownikiem tej gry.

Oszustwo na kod QR i płatne usługi – jak to działa?

– W trakcie konwersacji, pod pretekstem otrzymania darmowych przedmiotów w grze, gracz przesłał 12-latkowi kod QR. Po zeskanowaniu tego kodu chłopiec miał otrzymać darmowe przedmioty do wykorzystania. Jednak po zeskanowaniu kodu nic się wydarzyło – przekazała funkcjonariuszka.

Ale kilka dni później ojciec chłopca otrzymał rachunek za telefon, z którego korzystał syn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Wartość należności wynosiła 800 zł. Zaniepokojony mężczyzna skontaktował się z operatorem, gdzie uzyskał informację, że kilka dni wcześniej numer, z którego korzystał syn, został obciążony płatnymi usługami – wyjawiła oficer prasowa.

Warto porozmawiać z dziećmi o zagrożeniach

Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia i przypomina, że nieodpowiedzialne korzystanie z gier komputerowych może nieść za sobą wiele zagrożeń.

– Rozmawiajmy z dziećmi o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, przestrzegajmy również przed zawieraniem znajomości za pośrednictwem komunikatorów – przestrzega policja.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)