Kod QR i płatność "przez Pocztę Polską". Taka usługa nie istnieje

Fałszywa metoda płatności i kod QR
Fałszywa metoda płatności i kod QR
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

21.03.2023 11:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kod QR prowadzący do strony z symbolami Poczty Polskiej, która ma służyć do finalizacji transakcji przez internet to przekręt. Nasz czytelnik zwraca uwagę, że próbowano go w ten sposób oszukać, kiedy próbował kupić iPhone'a 13 od sprzedawcy z sieci.

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik ostrzegający o kolejnym patencie oszustów, tym razem wykorzystujących wizerunek Poczty Polskiej. Próba kradzieży rozpoczyna się w tym przypadku od kontaktu przez e-mail ze sprzedającym z sieci, który celem sfinalizowania transakcji wysyła jedynie kod QR do zeskanowania przez zainteresowanego. Link prowadzi do spreparowanej strony Poczty Polskiej, którą upodobniono do autentycznego sklepu, w którym można kupić kartony, koperty, folie i wypełniacze do przesyłek, ale na pewno nie nowego iPhone'a.

Na stronie rzecz jasna oczekiwane jest podanie swoich danych i docelowo komplety danych karty płatniczej, aby zapłacić za produkt. Nasz czytelnik zorientował się, że coś tu jest nie tak i skontaktował z Pocztą Polską, gdzie potwierdził, że taka metoda płatności nie istnieje i ma do czynienia z oszustwem. Co ciekawe, kiedy zgłosił te spostrzeżenia "sprzedającemu", ten wysłał mu kolejny kod QR, tym razem do analogicznego serwisu "płatności" otoczonego wizerunkiem OLX, ale tutaj kontakt się już urwał. Do transakcji na szczęście nie doszło.

Fałszywa strona płatności wykorzystująca wizerunek Poczty Polskiej
Fałszywa strona płatności wykorzystująca wizerunek Poczty Polskiej

W tym przypadku próba ataku zakończyła się niepowodzeniem, ale w wielu przypadkach jest inaczej. Regularnie otrzymujemy sygnały o skutecznych próbach oszustw tego typu dlatego przypominamy raz jeszcze, aby wszystkie transakcje w sieci finalizować w danym serwisie, w którym widzimy ogłoszenie z produktem. W ten sposób można liczyć na bezpieczeństwo i wsparcie przez mechanizmy gwarancji oferowane przez dany serwis. Na podobnej zasadzie działa m.in. Allegro, OLX, Vinted czy Otomoto.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)