Tajemniczy procesor AMD pojawił się w Chinach. Jest ogromny

Procesor AMD Epyc 9684X w wersji inżynieryjnej.
Procesor AMD Epyc 9684X w wersji inżynieryjnej.
Źródło zdjęć: © Goofish
Paweł Maziarz

18.04.2023 12:16, aktual.: 18.04.2023 18:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze w tym roku mają zadebiutować serwerowe procesory AMD Epyc 9004X Genoa-X, które zostały zaprojektowane z myślą o obliczeniach technicznych i bazach danych. Jeden z takich modeli można przedpremierowo kupić w chińskim serwisie ogłoszeniowym.

Procesory AMD Epyc 9004X z generacji Genoa-X zostały zapowiedziane kilka miesięcy temu, ale ciągle czekamy na ich oficjalną premierę. Producent planuje wprowadzić ważne usprawnienia względem obecnych modeli AMD Epyc 9004 Genoa (bez dopisku X) - jednostki mają zaoferować nawet 96 rdzeni/192 wątki, ale do tego zostaną wyposażone w dodatkową pamięć 3D V-Cache.

Procesory AMD Epyc 9004X Genoa-X zostały zoptymalizowane pod kątem specjalistycznych zastosowań w centrach danych - według wstępnych zapowiedzi producenta, dodatkowa pamięć podręczna powinna przełożyć się na lepsze osiągi w obliczeniach technicznych i obsłudze baz danych.

Zapowiedź procesorów AMD Epyc z generacji Genoa-X i Siena.
Zapowiedź procesorów AMD Epyc z generacji Genoa-X i Siena.© AMD | Gavbon

Oficjalna premiera procesorów AMD Epyc Genoa-X ma nastąpić jeszcze w tym roku. Szczegóły dotyczące specyfikacji i wyceny nie zostały ujawnione.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Procesor AMD Epyc Genoa-X już dostępny w Chinach

Wygląda na to, że niektórzy już teraz mają dostęp do nowych procesorów AMD. W chińskim serwisie Goofish pojawiła się oferta sprzedaży próbki inżynieryjnej jednostki AMD Epyc Genoa-X. Uwagę zwraca przede wszystkim rozmiar procesora. Jednostka pasuje do płyt głównych z nowym gniazdem AMD SP5, które zostało wprowadzone przy okazji premiery procesorów Epyc 9004 z generacji Genoa.

Co prawda na układzie nie znajdziemy żadnego oznaczenia, ale najpewniej jest to topowy model AMD Epyc 9684X, który został wyposażony w 96 rdzeni/192 wątki oraz ogromną pojemność pamięci podręcznej L3 - łącznie 1152 MB. Sprzedający zapewnia, że sprzedawana sztuka jest w pełni sprawna.

Procesor został wyceniony na 9000 juanów, co zgodnie z aktualnym kursem walut odpowiada około 5500 zł. Wbrew pozorom nie jest to specjalnie wygórowana cena jak na taki procesor (96-rdzeniowy/192-wątkowy model AMD Epyc 9654 ze zwykłej serii Genoa kosztuje ponad 11 tys. dolarów, czyli ok. 46 tys. zł).

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)