TikTok zapłaci koszmarnie wielką karę za złamanie RODO. Unia nie odpuści nikomu

Praktycznie wszędzie, gdzie TikTok zdobył popularność, pojawiły się problemy dotyczące zarządzania danymi osobowymi.
Praktycznie wszędzie, gdzie TikTok zdobył popularność, pojawiły się problemy dotyczące zarządzania danymi osobowymi.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

16.09.2023 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TikTok to niezwykle popularna aplikacja, która sprawiła, że wiele osób dorobiło się fortuny. Problem w tym, że jest wiele nieścisłości dotyczących prywatności danych użytkowników. I właśnie teraz przyszedł czas na kolejną aferę. TikTok będzie musiał zapłacić ogromną karę za nieprawidłowe zarządzanie danymi użytkowników, a zwłaszcza dzieci. Unia Europejska daje chińskiemu gigantowi trzy miesiące na poprawę.

Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO) to ekstremalnie ważne rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące zarządzania danymi osobowymi w związku z ich przetwarzaniem i przechowywaniem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego istoty, za co idzie słono zapłacić. Przekonały się o tym ostatnio władze TikToka.

TikTok, należacy do chińskiej firmy ByteDance, ma poważne problemy w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Rządy kilku państw zabroniły korzystania z aplikacji na urządzeniach polityków. Czym to jest spowodowane? - zapytacie. Rzecz jest prosta – chodzi o szpiegostwo na rzecz Komunistycznej Partii Chin, co wyszło na jaw podczas przesłuchania w Kongresie USA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Europie szczególną opieką są otoczone dane osobowe dzieci. Tu nikt nie ma taryfy ulgowej. W związku z nieodpowiednim zabezpieczeniem informacji o kontach nieletnich TikTok będzie musiał zapłacić potężną karę w wysokości 345 mln euro, czyli blisko 1,6 mld złotych. Ogromna kwota została nałożona na władze serwisu przez Irlandzką Komisję Ochrony Danych Osobowych za naruszenie przepisów RODO, problemy w kwestii przejrzystości przetwarzania danych oraz niestosowanie się do zasad informowania o przetwarzaniu danych.

Nietrudno się domyślić, że władzom TikToka nie jest to na rękę. Rzecznik prasowy firmy zwraca uwagę na to, że nieścisłości, o których mowa, dotyczą wersji aplikacji sprzed trzech lat. W tym czasie zostały wprowadzone przeróżne ulepszenia, by lepiej chronić niepełnoletnich użytkowników – przykładem jest automatyczne ustawianie profili osób poniżej 16 roku życia na prywatne.

Oczywiście nie jest to pierwsza sytuacja, w której TikTok uszczupli zawartość portfela. W latach 2021-2022 władze aplikacji musiały zapłacić różne sumy za nieprawidłowe przetwarzanie danych i ich błędne zabezpieczanie. Wygląda na to, że nad TikTokiem wiszą czarne chmury, z których zaczyna kropić, a kto wie, czy niebawem nie rozpęta się ogromna burza.

Marcin Watemborski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)