Twój e‑PIT nie działa. Użytkownicy donoszą o problemach

Twój e-PIT nie działa.
Twój e-PIT nie działa.
Źródło zdjęć: © podatki.gov.pl
Wojciech Kulik

15.02.2023 09:47, aktual.: 15.02.2023 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od dziś, 15 lutego 2023 roku, wreszcie można rozliczyć PIT za rok 2022 przez Internet. Przynajmniej w teorii "można", bo użytkownicy od północy donoszą o tym, że usługa Twój e-PIT nie działa.

Twój e-PIT nie działa – problemy od 15 lutego 2023 roku

Przez kilkanaście ostatnich dni usługa Twój e-PIT nie była dostępna ze względu na trwające prace serwisowe, mające dostosować system do obecnego stanu prawnego i zaktualizować bazę deklaracji. Użytkownicy wyczekiwali aż wreszcie będą mogli się rozliczyć.

Wreszcie 15 lutego, równo o północy, udostępniona została nowa wersja usługi. Problem w tym, że od samego początku użytkownicy zgłaszają, że Twój e-PIT nie działa. W efekcie: chociaż od dzisiaj możesz rozliczyć PIT przez Internet, to istnieje duże ryzyko, że wcale nie możesz tego zrobić.

Problemy z Twój e-PIT – albo nie działa, albo działa nie tak

Wiele osób donosi, że próba wejścia na stronę e-Urzędu Skarbowego lub samej usługi Twój e-PIT, kończy się niepowodzeniem. Na ekranie po prostu pojawia się komunikat, że "Ta witryna jest nieosiągalna". Najpewniej wynika to ze zbyt dużego zainteresowania – serwery nie wytrzymują naporu użytkowników. Z taką samą sytuacją mieliśmy zresztą do czynienia w ubiegłych latach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na tym jednak problemy z Twój e-PIT się nie kończą. Niektórzy użytkownicy skarżą się również na to, że nie mogą zalogować się do usługi. Ministerstwo Finansów potwierdziło informację o tych kłopotach już kilka minut po godzinie 1.00 w nocy. We wpisie na Twitterze przedstawiciele resortu zapowiedzieli, że "zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy".

Części użytkowników udało się już zalogować i rozliczyć PIT, ale niektórzy rano 15 lutego wciąż narzekają na problemy.

Faktem jest jednak, że tak duże zainteresowanie nie może dziwić. Po pierwsze: w tym roku w usłudze czekają rozliczenia dla rekordowej liczby przeszło 24 milionów podatników. Po drugie: wiadomo, że im szybciej rozliczy się PIT, tym większa szansa na szybkie otrzymanie należnego zwrotu podatku. Urząd Skarbowy zobowiązuje się do przelania pieniędzy w maksymalnie 45 dni (o ile składa się deklarację przez Internet).

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)