Twój e-PIT nie działa. Użytkownicy donoszą o problemach

Twój e-PIT nie działa. Użytkownicy donoszą o problemach15.02.2023 09:47
Twój e-PIT nie działa.
Twój e-PIT nie działa.
Źródło zdjęć: © podatki.gov.pl

Od dziś, 15 lutego 2023 roku, wreszcie można rozliczyć PIT za rok 2022 przez Internet. Przynajmniej w teorii "można", bo użytkownicy od północy donoszą o tym, że usługa Twój e-PIT nie działa.

Twój e-PIT nie działa – problemy od 15 lutego 2023 roku

Przez kilkanaście ostatnich dni usługa Twój e-PIT nie była dostępna ze względu na trwające prace serwisowe, mające dostosować system do obecnego stanu prawnego i zaktualizować bazę deklaracji. Użytkownicy wyczekiwali aż wreszcie będą mogli się rozliczyć.

Wreszcie 15 lutego, równo o północy, udostępniona została nowa wersja usługi. Problem w tym, że od samego początku użytkownicy zgłaszają, że Twój e-PIT nie działa. W efekcie: chociaż od dzisiaj możesz rozliczyć PIT przez Internet, to istnieje duże ryzyko, że wcale nie możesz tego zrobić.

Problemy z Twój e-PIT – albo nie działa, albo działa nie tak

Wiele osób donosi, że próba wejścia na stronę e-Urzędu Skarbowego lub samej usługi Twój e-PIT, kończy się niepowodzeniem. Na ekranie po prostu pojawia się komunikat, że "Ta witryna jest nieosiągalna". Najpewniej wynika to ze zbyt dużego zainteresowania – serwery nie wytrzymują naporu użytkowników. Z taką samą sytuacją mieliśmy zresztą do czynienia w ubiegłych latach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić mysz Logitech MX 3S

Na tym jednak problemy z Twój e-PIT się nie kończą. Niektórzy użytkownicy skarżą się również na to, że nie mogą zalogować się do usługi. Ministerstwo Finansów potwierdziło informację o tych kłopotach już kilka minut po godzinie 1.00 w nocy. We wpisie na Twitterze przedstawiciele resortu zapowiedzieli, że "zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy".

Części użytkowników udało się już zalogować i rozliczyć PIT, ale niektórzy rano 15 lutego wciąż narzekają na problemy.

Faktem jest jednak, że tak duże zainteresowanie nie może dziwić. Po pierwsze: w tym roku w usłudze czekają rozliczenia dla rekordowej liczby przeszło 24 milionów podatników. Po drugie: wiadomo, że im szybciej rozliczy się PIT, tym większa szansa na szybkie otrzymanie należnego zwrotu podatku. Urząd Skarbowy zobowiązuje się do przelania pieniędzy w maksymalnie 45 dni (o ile składa się deklarację przez Internet).

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)