Twórcy DVD‑Ranger nie poddają się po starciu z Sony

Kuba Pawlak

25.03.2013 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Pixbyte Development SL udostępniła kolejną aktualizację godnej uwagi aplikacji przeznaczonej do kopiowania oraz konwertowania filmów DVD i Blu-ray — DVD-Ranger, a przy okazji wyjaśnia przyczyny sporych opóźnień w implementacji technologii CinEx do piątej wersji narzędzia.

We wrześniu 2012 roku programiści DVD-Ranger ogłosili jako pierwsi obejście technologii zabezpieczeń Cinavia, która zapisuje niesłyszalne kody na ścieżce dźwiękowej filmu, podając, gdzie i w jaki sposób można używać danego nośnika. Jak wygląda wykorzystanie technologi Cinavia w praktyce? Filmy przeznaczone do kin mogą zawierać kod Cinavia podający informację, że te materiały mogą być odtwarzane tylko i wyłącznie na profesjonalnym sprzęcie projekcyjnym. Filmy sprzedawane na dyskach Blu-ray, DVD lub przeznaczone do pobierania w ramach autoryzowanych usług mogą zawierać inny kod Cinavia, podający informację, że filmy te są przeznaczone do użytku konsumenckiego, jednak z ograniczeniami dotyczącymi możliwości i sposobu ich kopiowania. Niestety technologia umożliwiająca obejście tych zabezpieczeń (CinEx) nie ujrzała światła dziennego, ponieważ firma Sony złożyła odpowiedni pozew w sądzie przeciwko producentowi DVD-Rangera.

Obraz

Jak łatwo się domyślić przebieg rozprawy wprowadził w tarapaty firmę Pixbyte Development SL, która niestety samodzielnie nie była wstanie powalić Sony, niczym Dawid Goliata. Szukanie wsparcia wśród innych firm (Slysoft, Xilisoft czy DVDFab) zajmujących się obchodzeniem zabezpieczeń również nie dało rezultatu. Wskutek przegrania procesu producent DVD-Rangera był zmuszony udostępnić firmie Sony wszystkie informacje dotyczące rozwoju technologii CinEx.

Nie ma jednak obaw, ponieważ programiści z Pixbyte Development SL zapewniają, że już przygotowują nowe rozwiązanie — filtr, który umożliwi obejście zabezpieczenia Cinavia. Pierwsza wersja programu DVD-Ranger z zaimplementowanym filtrem CinEx pojawi się wkrótce w nadchodzącej wersji beta. Trzymamy kciuki by nadgorliwi ludzie z Sony nie traktowali wszystkich z góry jako złodziei praw autorskich.

Wracając do aktualizacji programu DVD-Ranger do wersji 5.0.3.2, warto wspomnieć o pojawieniu się nowej funkcji umożliwiającej automatyczne wysyłanie utworzonych kopii nośników do usług działających w chmurze. Poza tym wyeliminowano wycieki pamięci podczas konwertowania materiałów Blu-ray, zoptymalizowano działanie silnika wypalania płyt oraz zaktualizowano plik pomocy.

Najnowszą, testową wersję programu DVD-Ranger 5.0.3.2 można pobrać z naszego serwisu w dziale Programy → Multimedia → Obróbka i konwersja wideo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)