Android TV i Google TV: w 2023 roku ważna zmiana w obsłudze aplikacji

Android TV
Android TV
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

24.11.2022 13:33, aktual.: 24.11.2022 19:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android TV i Google TV działające w telewizorach i przystawkach smartTV od 2023 roku będą bardziej sprzyjać użytkownikom. Chodzi o wymuszenie przejścia przez twórców na pakiety AAB z obecnych APK, co dla użytkowników będzie oznaczać oszczędność miejsca w niewielkiej wciąż pamięci telewizorów czy przystawek.

O szczegółach sprawy można przeczytać w oficjalnym komunikacie Google'a. Chociaż pakiety AAB (Android App Bundles) zostały po raz pierwszy zaprezentowane już w 2020 roku, od maja 2023 roku Google będzie wymagać od twórców aplikacji na Androida TV i Google TV, by właśnie w taki sposób przygotowywali swoje programy, zamiast w dotychczasowych pakietach APK znanych także z klasycznego Androida w smartfonach i tabletach.

Z uwagi na nieco inną strukturę AAB i dynamiczne ładowanie tylko wymaganych w danym przypadku fragmentów aplikacji (np. pakietów językowych), pozwoli to zaoszczędzić sporo pamięci, która - jak podaje Google - w przypadku smartTV wynosi średnio 8 GB. Użytkownicy Android TV i Google TV są więc dzisiaj mocno ograniczeni, gdy chodzi o liczbę zainstalowanych jednocześnie programów, a przydatnych jest coraz więcej, choćby z uwagi na rozszerzającą się ofertę serwisów VOD.

Stopklatka z animacji Google'a obrazującej wykorzystanie tylko niezbędnych fragmentów w AAB
Stopklatka z animacji Google'a obrazującej wykorzystanie tylko niezbędnych fragmentów w AAB© Google

Google wylicza, że pojedynczy pakiet AAB zajmuje po instalacji średnio 20 proc. mniej miejsca niż analogiczny APK. Może się to wydawać niewielką korzyścią, ale w przypadku kilku serwisów streamingowych w telewizorze, może to pozwolić uzyskać dodatkowe miejsce na kolejną aplikację. To istotne zwłaszcza w dobie stale zwiększającej się liczby serwisów VOD.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pakiety AAB oszczędzą nie tylko miejsce

Google zwraca uwagę, że zastosowanie AAB zamiast APK w telewizorach w praktyce pozwoli zaoszczędzić nie tylko cenną przestrzeń w pamięci. Aplikacje mają być też dzięki temu w praktyce bezpieczniejsze, a użytkownik zyskać możliwość ich archiwizacji w urządzeniu (a przez to dalszego oszczędzania miejsca bez konieczności dezinstalacji). W dłuższej perspektywie pozwoli oszczędzić czas na ewentualną ponowną instalację danej aplikacji w przyszłości.

Aplikacje tworzone na Android TV i Google TV będą musiały być dostarczane jako pakiety AAB począwszy od maja 2023 roku. Google wróży, że przerobienie pakietów nie zajmie twórcom dłużej niż 3 dni, a z uwagi na niniejsze ogłoszenie zmiany, w praktyce mają na to około pół roku. Pakiety AAB są obsługiwane począwszy od Androida 5.0 (API na poziomie 21.), co oznacza że na zmianie zyska cała masa, nawet leciwych telewizorów oraz przystawek smartTV z Androidem TV lub z systemem Google TV.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)