Apel Ministerstwa Cyfryzacji. Numer telefonu do zapisania

Apel Ministerstwa Cyfryzacji. Numer telefonu do zapisania

Numer, który trzeba znać
Numer, który trzeba znać
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
25.10.2023 15:50, aktualizacja: 25.10.2023 18:46

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do Polaków, by uważali na wszelkiego rodzaju próby oszustwa realizowane za pośrednictwem telefonów i internetu. Otrzymując telefon z nieznanego numeru, dziwny SMS lub prośbę o kontakt przez WhatsAppa, lepiej dwa razy zastanowić się, czy mogą być autentyczne.

Jako przykład podawany jest znany schemat oszustwa "na córkę", w ramach którego obca osoba kontaktuje się z potencjalną ofiarą SMS-em i podając się za bliską osobę, zachęca do przeniesienia rozmowy na WhatsAppa. W kolejnych wiadomościach adresat dowie się, że rozmawia rzekomo ze swoim dzieckiem pod nowym numerem telefonu - zmiana numeru i smartfonu miała być konieczna w efekcie wypadku i zatopienia telefonu.

Taki schemat prowadzi do próby wyłudzenia pieniędzy. Oszust podający się za dziecko zakłada, że rodzic wierzy, iż pociecha ma finansowy problem i chętnie pomoże jednorazowym przelewem w wysokości kilku tysięcy, by pokryć niespodziewany koszt zakupu nowego urządzenia. Warto wiedzieć, że analogiczny atak to próba kontaktu "dawnego przyjaciela", która na WhatsAppie kończy się dokładnie w taki sam sposób.

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, by w takich przypadkach zachować zimną krew, nie ulegać presji czasu i samodzielnie sprawdzić, czy numer dziecka faktycznie się zmienił. Nie ma prostszego sposobu od próby kontaktu na dotychczasowy numer telefonu (który tylko zdaniem oszusta nie jest już aktualny). Warto pamiętać, że wszystkie próby wyłudzenia i inne podejrzane SMS-y można zgłaszać bezpośrednio do zespołu CERT Polska do analizy bezpieczeństwa. Służy do tego specjalny numer +48799448084, który dla wygody warto zapisać w telefonie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)