Dzwonią z numeru 618851999. To nie bank, a zasadzka (Aktualizacja)

Dzwonią z numeru 618851999. To nie bank, a zasadzka (Aktualizacja)

Podejrzany numer 618851999
Podejrzany numer 618851999
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl
Konrad Siwik
03.11.2022 14:55, aktualizacja: 14.11.2022 10:32

Wielu Polaków, w tym również nasi redaktorzy, od pewnego czasu otrzymuje uporczywe połączenia z numeru 618851999. Jak wynika z baz podejrzanych numerów, dzwoniący w licznych przypadkach podaje się za konsultanta Santander Banku. Problem w tym, że jego odbiorcy napotkali się z próbami wyłudzenia poufnych danych.

Robocalls, natrętni marketingowcy i rosnąca liczba podejrzanych numerów z pewnością nie sprzyjają bezpieczeństwu Polaków. Co rusz otrzymujemy połączenia i SMS-y, w których nadawcy próbują przekonać nas do skorzystania z jakiejś oferty finansowej lub wyłudzić od nas poufne dane.

Tym razem jeden z naszych redaktorów odebrał połączenie z numeru 618851999. Po drugiej stronie było słychać damski głos, który od samego początku przypominał przygotowane wcześniej nagranie lub zwyczajnego bota. Dzwoniąca podała się za konsultanta Santander Banku, jednak jej robotyczny styl wypowiedzi wzbudził podejrzenia odbiorcy, który natychmiastowo się rozłączył.

To nie jest numer Santander Banku

Sprawdziliśmy numer 618851999 w wielu bazach i okazuje się, że w większości ma on negatywne oceny. Komentujący twierdzą, że domniemany konsultant próbował wyłudzić od nich dane do logowania lub inne poufne informacje. "Uwaga! To NIE jest numer Santander! Podszywa się pod bank, ale że pytał o dziwne dane do logowania, to się rozłączyłem i zadzwoniłem do Santandera. Nie mają takiego numeru w bazie, tylko bardzo podobny! To oszustwo wyłudzanie danych logowania" – czytamy w jednym z komentarzy, jednak podobny wydźwięk ma większość opinii.

Inny komentujący twierdzi, że dzień po otrzymaniu połączenia z numeru 618851999, z jego konta bankowego zniknęło ponad tysiąc złotych.

Rzeczywiście prawdziwy numer infolinii Santander Banku to 618119999, a jego ciąg znaków przypomina numer, z którego przychodzą fałszywe połączenia. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Santander Bankiem i zaktualizujemy tekst, gdy tylko otrzymamy odpowiedź. Do tego czasu sugerujemy ignorowanie połączeń z numeru 618851999 lub jego natychmiastowe zablokowanie.

Aktualizacja

Biuro prasowe Santander Banku odpowiedziało na nasze pytanie w sprawie numeru 618851999. "Potwierdzamy, że to nasz numer telefonu, który wyświetla się gdy dzwonimy do klientów z ofertą lub oddzwaniamy na ich prośbę po kontakcie SMS" – pisze bank".

"Zwracamy uwagę, że wyświetlony numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że połączenie jest prawdziwe. Dlatego zawsze, gdy rozmowa wzbudza jakiekolwiek wątpliwości lub niepokój, należy się rozłączyć, odczekać, a następnie samemu połączyć z bankiem, wybierając numer na klawiaturze" – dodaje biuro prasowe.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)