Dzwonią z numeru 451400449. Nie rozmawiasz z człowiekiem

Dzwonią z numeru 451400449. Nie rozmawiasz z człowiekiem

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Pixabay
05.05.2023 14:42

Telefony ze strony "automatycznych telemarketerów" potrafią być naprawdę uciążliwe. Korzystają z różnych numerów, czasem więcej niż raz dziennie, a nasze sygnały odnośnie braku zainteresowania ofertą są często ignorowane.

Telefony od telemarketerów czasem bywają męczące. Jeśli jednak rozmawiamy z człowiekiem, dość łatwo jest dojść do porozumienia i poinformować go o tym, że nie chcemy, aby więcej kontaktował się z nami w danej sprawie. Gorzej jest, gdy mamy do czynienia z tzw. automatycznym telemarketerem. Takie rozmowy mogą trwać wieki.

Swego czasu Polskę zalała fala telefonów dotyczących fotowoltaiki. Słynna już Klara Sobieraj potrafiła prezentować nam tę samą ofertę kilka razy dziennie. W rzeczywistości za telefony te odpowiadał pracownik, który wybierał daną wypowiedź "pani Klary" z puli dostępnych nagrań. Z czasem temat fotowoltaiki nieco ucichł, lecz automatyczni telemarketerzy nadal nas nie opuszczają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednym z numerów, które są wykorzystywany do takich automatycznych rozmów, jest 451400449. Połączenie to dotyczy bezpłatnych badań wzroku w ramach programu "Zdrowi Razem". Już w pierwszych zdaniach rozmowy można usłyszeć, że po badaniu do odebrania będą darmowe okulary korekcyjne.

Akcja ma być toczona w danym województwie, lecz po zaprzeczeniu, że mieszkamy na wyznaczonym terytorium, dowiadujemy się, że dotyczy ona całego kraju. W trakcie promocji akcji słyszymy powoływanie się na dane "urzędu statystycznego", dotyczącego problemów ze wzrokiem w Polsce. Akcja skierowana jest do osób w wieku od 40 do 80 lat.

Podczas takiej rozmowy dowiadujemy się, że data i godzina badania zostaną podane w osobnym telefonie, który zostanie wykonany w ciągu dwóch tygodni. Znając praktyki podobnych firm, prawdopodobnie wówczas zadzwoni do nas prawdziwy konsultant, nie automat, który będzie starał się nakłonić nas do spotkania.

Jedną z kwestii, którą porusza automatyczny rozmówca, jest też informacja o tym, że po badaniu wzroku zostanie zaprezentowana oferta handlowa, która pozwoli na zakup dodatkowych urządzeń. Pod koniec rozmowy automat stara się pozyskać dodatkowe dane, które ułatwią kontakt w przyszłości.

W przypadku odebrania takiego podejrzanego telefonu najlepiej jest nie podawać żadnych danych osobistych, unikać używania słów takich jak "tak", "zgadzam się", "akceptuję", ponieważ tego rodzaju wypowiedzi mogą być wykorzystane do rzekomego potwierdzenia zawarcia umowy, na przykład na zakup sprzętu.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)