Fałszywe mandaty za wycieraczkami. NASK ostrzega przed oszustami

Fałszywe mandaty za wycieraczkami. NASK ostrzega przed oszustami

Oszuści podszywają się pod Straż Miejską i Policję
Oszuści podszywają się pod Straż Miejską i Policję
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nico De Pasquale
oprac. KMO
11.10.2023 14:15

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wydała ostrzeżenie przed fałszywymi mandatami z kodem QR, które są wykorzystywane przez oszustów. W swoim komunikacie NASK zwraca uwagę na fakt, że oszuści wykorzystują wizerunki Straży Miejskiej i Policji, aby nadać swoim działaniom pozory legalności. W ten sposób próbują przejąć nasze wrażliwe dane.

W środę, 11 października NASK poinformowała o wzroście liczby takich oszustw. Zauważyła, że oszuści wykorzystują wizerunki Straży Miejskiej i Policji w swoich nielegalnych działaniach, co jest szczególnie niepokojące.

Fałszywe mandaty za wycieraczkami

"Mieszkańcy Warszawy znajdują za wycieraczkami samochodów kartki informujące o naruszeniu przepisów prawa o ruchu drogowym, zawierające kod QR. Wiadomość rzekomo zostawiona jest przez straż miejską" - podała NASK. To jest sposób, w jaki oszuści próbują wprowadzić swoje ofiary w błąd.

NASK dodała, że kod QR na fałszywych mandatach kieruje użytkowników do strony internetowej, która naśladuje oficjalną stronę policji. "Użytkownik może na niej nie tylko zapoznać się z wysokością +mandatu+, ale także opłacić go, podając dane karty kredytowej. Oczywiście mandat jest fałszywy. Podanie danych karty kredytowej może zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta ofiary" - wyjaśniała NASK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To jest niebezpieczne, ponieważ oszuści mogą wykorzystać te dane do kradzieży pieniędzy z konta ofiary. NASK zdecydowanie zaleca, aby nie wprowadzać swoich danych karty kredytowej na takich stronach i zawsze sprawdzać, czy strona, na której się znajdujemy, jest oficjalną stroną policji czy straży miejskiej.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)