Santander Bank Polska ostrzega: "Nie klikajcie w link"

Santander Bank Polska ostrzega: "Nie klikajcie w link"

Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami
Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami
Źródło zdjęć: © Getty Images | Pablo Blazquez Dominguez
Oskar Ziomek
19.01.2022 07:02

Santander Bank Polska ostrzega na Facebooku przed klikaniem linków... na Facebooku i Instagramie. Ktoś podszywa się pod bank oferując rzekomo opłacalne inwestycje, ale to oszustwo. W ten sposób są tylko wyłudzane dane.

Bankowcy sygnalizują, że w mediach społecznościowych można trafić na spreparowane kampanie reklamowe wykorzystujące wizerunek Santandera, a przez to narazić się na problem. Oszuści zachęcają do inwestycji i oferują możliwość szybkiego zarobku, w praktyce jedynie zachęcając do wypełnienia formularza, przez który wyłudzają imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

Jak podaje Santander, po uzupełnieniu formularza do ofiary zadzwoni oszust, który będzie kontynuować temat inwestycji, proponując przelanie gotówki, celem rozpoczęcia procedury. Przelane pieniądze w praktyce oczywiście nie zostaną zainwestowane, a ofiara nigdy ich już nie odzyska, nie mówiąc o dodatkowym zysku z rzekomej inwestycji.

Warto pamiętać, że w podobny sposób - za pośrednictwem rozmowy i socjotechniki - można także stracić pieniądze w wyniku spoofingu telefonicznego. W tym przypadku dzwoniący podszywają się pod bankowców i deklarują konieczność szybkiego podjęcia działań na koncie, aby ochronić środki przed rzekomym atakiem. Oczywiście w praktyce takiego ataku nie ma, a nieświadoma ofiara, działając w dobrej wierze, sama oddaje w ręce oszustów dostęp do swojego konta.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)