Koniec geoblokowania? Nic z tych rzeczy, UE wprowadza jedynie roaming usług

Jednym z filarów Jednolitego Rynku Cyfrowego w Unii Europejskiej ma być zniesienie blokad geograficznych, czyli zapewnienie wszystkim obywatelom UE równego dostępu do treści w Sieci. Komisja Europejska obiecywała to jeszcze pod koniec roku 2015. Wiadomo już, że wkrótce doczekamy się realizacji. A przynajmniej częściowej.

Koniec geoblokowania? Nic z tych rzeczy, UE wprowadza jedynie roaming usług

08.02.2017 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do stycznia 2016 roku za symbol geoblokad uchodził Netflix. Dostęp do usługi był limitowany tylko do określonych państw, zaś administracja usługi robiła wiele, by utrudniać oglądanie filmów i seriali z wykorzystaniem np. VPN-ów. Ta ostatnia praktyka, w związku z różnicami w katalogach, ma zresztą miejsce nadal.

Parlament Europejski opublikował treść rozporządzenia, które jednak dalekie jest od zakazania blokowania dostępu do usług i treści ze względu na to, w jakim państwie członkowskim przebywa użytkownik. Zakazuje natomiast postanowień umownych, które uniemożliwiałyby dostęp do już wykupionej usługi w innym państwie członkowskim. Słowem – dla Polaka możliwe będzie bezproblemowe korzystanie z Netfliksa czy Spotify nawet, gdy przebywa on w innym państwie członkowskim.

Dziś, gdy np. Netflix jest szeroko dostępny, problemem pozostaje kwestia różnic w katalogach, co determinowane jest prawami autorskimi. Rozporządzenie PE stanowi, że użytkownik będzie miał dostęp do takiego katalogu, jaki dostępny jest w kraju, w którym mieszka. Dziennik Internautów trafnie określa taką praktykę mianem roamingu usług.

W rezultacie, zamiast zakazu stosowania geoblokowania, Parlament Europejski gwarantuje obywatelom UE możliwość korzystania poza granicami kraju zamieszkania z usług, które ten już posiada. Co więcej, sama treść, np. katalog filmów lub muzyki, będzie zmienna w zależności od państwa. Po zatwierdzeniu rozporządzenia, wejdzie ono w życie w styczniu 2018 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (19)