Laptopy dla uczniów. Wybrano dostawców w ostatnich 23 regionach Polski

Uczniowie otrzymują laptopy
Uczniowie otrzymują laptopy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek

13.09.2023 12:05, aktual.: 13.09.2023 19:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wyborze dostawców laptopów dla uczniów klas czwartych w pozostałych 23 regionach Polski. Tym samym zakończono proces przetargowy na dostawy komputerów dla uczniów z całego kraju.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wyjaśnił, że po publikacji listy gmin, które z różnych przyczyn nie dopełniły wymaganych formalności i nie mogły otrzymać sprzętu, do Centralnego Ośrodka Administracji Rządowej wpłynęło wiele umów, a także poprawionych i uzupełnionych dokumentów. Dodał, że są już dostępne wzory umów użyczenia lub przekazania na własność laptopa, co umożliwia przekazywanie sprzętu rodzicom uczniów.

W ramach programu Laptop dla Ucznia, który jest kolejnym elementem strategii cyfryzacji Polski, przekazanych zostanie łącznie 394 346 laptopów. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ponad 1 miliard 149 milionów złotych. Laptopów, które otrzymają uczniowie, będzie można używać na wszystkich lekcjach, nie tylko na informatyce. Sprzęt stanie się własnością rodziców uczniów, a jego przekazanie nastąpi na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Jak dotąd dostarczono już ponad 51 tysięcy laptopów do 1866 szkół.

Minister Cieszyński podkreślił, że wzory umów użyczenia i przekazania sprzętu na własność są dostępne na stronie internetowej programu. Zachęcił organy prowadzące szkoły do zapraszania rodziców do podpisywania tych umów, co umożliwi bezpośrednie przekazanie sprzętu uczniom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dostawy sprzętu na terenie całej Polski odbywają się codziennie. Minister Cieszyński dodał, że przekazanie laptopów odbywa się płynnie, mimo że jest to przedsięwzięcie skomplikowane logistycznie. Podziękował gminom za przesłanie poprawnie wypełnionych umów, co umożliwiło zaplanowanie kolejnych dostaw.

Ministerstwo udostępniło dokument, w którym znajduje się lista wszystkich 73 regionów oraz modele laptopów, które zostały wybrane w każdym z nich. Sprzęt trafi do uczniów klas czwartych w całej Polsce najpóźniej 40 dni od podpisania umów.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)