Mężczyzna wysłał zdjęcie. Potem miał zapłacić 17,5 tys. złotych

Mężczyzna wysłał zdjęcie. Potem miał zapłacić 17,5 tys. złotych

Sextortion jest ciągle w użyciu
Sextortion jest ciągle w użyciu
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
14.11.2023 10:21

Policja apeluje o ostrożność w sieci, przytaczając świeży przykład mężczyzny z Ostrołęki, który podjął złe decyzje podczas korzystania z internetu. W mediach społecznościowych poznał kobietę i dał się namówić na przesłanie jej intymnego zdjęcia. Później był za jego pomocą szantażowany.

Taki rodzaj oszustwa to nic innego jak jedna z form sextortion. Policja apeluje, by pamiętać, że nigdy nie można mieć pewności, jak osoba po drugiej stronie internetowego czatu wykorzysta przesyłane jej zdjęcia czy filmy. W przypadku mężczyzny z Ostrołęki, kobieta zażądała ponad 17 tys. złotych. Mężczyzna zrealizował 5 przelewów po przeszło 2 tysiące, nim zgłosił się na Policję.

Funkcjonariusze przypominają, że co do zasady należy stosować regułę ograniczonego zaufania. Korzystając z internetowego czatu - zwłaszcza ze świeżo poznaną osobą - w praktyce nie można mieć pewności, kto w rzeczywistości odpowiada na wiadomości. Oszuści regularnie przejmują konta w mediach społecznościowych innych osób, a później kontaktują się z ich znajomymi na przykład pod pretekstem zmiany numeru telefonu komórkowego, co również prowadzi do próby wyłudzenia pieniędzy.

Dodatkowym zagrożeniem w przypadku sextortion jest również technologia deepfake. Oszuści, którzy kontaktują się z losowymi osobami strasząc, że nagrali ich przez kamerkę internetową z laptopa, dzięki wykorzystaniu AI mogą spreparować takie nagranie z ofiarą w roli głównej. Oszuści decydują się wówczas zwykle na groźby, że filmy i zdjęcia trafią do obiegu w sieci i zostaną wysłane najbliższym osobom poszkodowanego, czego potencjalna ofiara oczywiście stara się uniknąć.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)