Problem w Rosji. Facebook, Twitter i inne serwisy nie działają

Facebook
Facebook
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek

04.03.2022 06:56, aktual.: 04.03.2022 08:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Rosji pojawiły się kolejne problemy z dostępem do Facebooka, ale także Twittera, sklepów z aplikacjami mobilnymi i serwisów zagranicznych mediów. Na ten moment nie wiadomo, czy problemy będą się utrzymywać dłużej i czy dotyczą wszystkich w kraju.

Serwis CNET, bazując na wpisie dziennikarza Der Spiegel, informuje o blokadzie dostępu do Facebooka, Twittera, witryn z wiadomościami i sklepów z aplikacjami na terenie Rosji. W mediach społecznościowych da się także dotrzeć do innych zgłoszeń tego rodzaju pochodzących od obywateli Rosji, ale to z kolei potwierdzałoby, że problem jest tylko częściowy lub da się go ominąć korzystając z VPN-a.

W tym momencie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy opisywane blokady są odgórnym działaniem rządu, ale jednocześnie trudno uwierzyć w przypadkową awarię dotyczącą tylu serwisów w tym samym czasie. Z drugiej strony takie sytuacje są możliwe, czego przykład mogliśmy obserwować pod koniec lutego w Polsce, kiedy na kilkanaście minut "cały internet" u części użytkowników praktycznie przestał reagować.

Odgórne blokady dotyczące Facebooka nie byłyby natomiast zaskoczeniem. Od kilku dni trwa "przepychanka" między stroną rosyjską, a działaniami firmy Meta, które związane są z oznaczaniem rosyjskiej propagandy w mediach społecznościowych. Niedawno Facebook bezprecedensowo przestał promować treści rosyjskich mediów na całym świecie, ale ten ruch poprzedził szereg innych działań. Wcześniej to Rosja podjęła już próbę ograniczenia dostępu do serwisu obywatelom, a jeszcze wcześniej na Facebooku pojawiły się etykiety obok postów rządowych mediów, sugerując możliwą propagandę.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie