Serwis eFaktura zhakowany. I to dwukrotnie

haker; komputery; internetowi oszuści
haker; komputery; internetowi oszuści
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Jefferson Santos

21.09.2022 07:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rządowy serwis eFaktura.gov.pl został zhakowany. Najwidoczniej doszło do tego nawet dwukrotnie. Przeprowadzone ataki przyjęły dość nietypową, nawet zabawną formę. Ktoś wykorzystał rządową stronę m.in. do pozycjonowania treści.

Rządowy serwis eFaktura.gov.pl został zaatakowany przez hakerów. Być może nawet przez dwie osobne grupy. O całej sprawie poinformował serwis Niebezpiecznik. Wygląda na to, że ktoś postanowił wykorzystać polską stronę do pozycjonowania treści w wyszukiwarce Google.

Jak czytamy w Niebezpieczniku, treści, o których mowa, nie są widoczne na stronie głównej serwisu eFaktura, ponieważ zostały opublikowane w różnych podkategoriach. Mimo to jest ich naprawdę sporo. Zmienione zostały treści jednego użytkownika, który ma na swoim koncie blisko 700 wpisów. Część z nich jest nawet z zeszłego roku, lecz to nie musi oznaczać, że wtedy doszło do włamania - treści mogły zostać zmienione później lub zmieniono przypisane im daty.

Serwis eFaktura zaatakowany przez hakerów
Serwis eFaktura zaatakowany przez hakerów

Jednak to nie koniec incydentów związanych z serwisem eFaktura. Ataku na serwis dokonała też grupa indonezyjskich hakerów. Z opisu, który pojawił się na stronie, wynika, że chodzi tu o zemstę za hakera o pseudonimie "Bjorka".

Atak Indonezyjczyków na eFaktura
Atak Indonezyjczyków na eFaktura© Niebezpiecznik

Jakiś czas temu dokonał on ataku na strony rządowe Indonezji. W opisie swojego profilu na Twitterze miał ustawioną lokalizację jako Warszawa. Z tego względu Indonezyjczycy zdecydowali się na atak odwetowy skierowany w stronę polskich serwisów rządowych. Z przekazanych przez Niebezpiecznik informacji wynika, że do tego ataku doszło 14 września.

Obecnie serwis eFaktura nie działa. Mamy nadzieję, że po uporaniu się ze skutkami ataku hakerskiego zostanie wydany oficjalny komunikat, w którym otrzymamy potwierdzenie, że korzystanie ze strony jest już bezpieczne.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)