SMS, którego nie wysłała Poczta Polska. Uwaga na link

Skrzynka na listy
Skrzynka na listy
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek

17.07.2023 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiadomość SMS, której nadawcą tylko teoretycznie jest Poczta Polska, to próba wyłudzenia danych lub pieniędzy. Do każdego może trafić komunikat, który zachęca do "aktualizacji adresu", by kurier mógł dostarczyć skutecznie paczkę. Taki SMS to typowa próba wyłudzenia i lepiej na niego nie reagować.

Serwis Sekurak ostrzega o SMS-ach, które mogą trafić do każdego i są kolejną formą typowego już wręcz "oszustwa na paczkę". Odbiorca dostaje wiadomość z nieznanego numeru - tutaj 506633329 - w której rzekomy kurier informuje o nieprawidłowym numerze drzwi. Dalej pojawia się prośba o aktualizację adresu, by udało się dostarczyć paczkę. Łatwo zauważyć, że w linku znajduje się "poczta-polka".

Pomijając samą formę komunikacji, adres zdradza więc, że jest to tylko próba podszycia się pod Pocztę Polską. Dokładnie na takiej samej zasadzie działają inne przypadki phishingu, w tym podszywanie się w e-mailach pod Allegro, czy w SMS-ach pod serwis OLX. Jedyne realne różnice to preteksty, pod jakimi atakujący sugerują konieczność odwiedzenia linkowanej strony internetowej. Naturalnie takiego łącza najlepiej jest po prostu nie klikać.

Nawet, jeśli odbiorca w danej chwili czeka na dostawę przesyłki realizowaną przez Pocztę Polską, taka komunikacja to podstęp. Na docelowej stronie można najpewniej trafić na formularz wyłudzający przynajmniej dane osobowe, jak nie dodatkowo dane karty płatniczej lub logowania do bankowości internetowej - na przykład pod pretekstem potwierdzenia danych przez bank.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)