Thunderbolt 5. Transfer do 120 Gb/s i monitory 540 Hz

Przewód USB-C
Przewód USB-C
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

12.09.2023 18:54, aktual.: 12.09.2023 20:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel zapowiedział nowy standard. Thunderbolt 5 zaoferuje transfer do 120 Gb/s, a przy tym pozwoli zasilać urządzenia mocą do 240 W. Zmian jest więcej, a część z nich spodoba się przede wszystkim graczom. Przewidywana jest między innymi obsługa ekranów z odświeżaniem do 540 Hz.

Intel zaprezentował specyfikację nowego standardu Thunderbolt 5. To komplet wielu zmian względem obecnego Thunderbolta 4. Liczby mówią same za siebie - maksymalny transfer w trybie Boost sięgnie 120 Gb/s, w przypadku symetrycznej komunikacji dwukierunkowej - 80 Gb/s, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku dotychczasowego standardu. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w sieci ponad rok temu.

Thunderbolt 5 ucieszy także graczy. Pozwoli bowiem korzystać z wielu monitorów 8K lub nawet trzech 4K z odświeżaniem 144 Hz. Pozwoli też na wykorzystanie monitorów z odświeżaniem 540 Hz. Znacznie wyższe transfery pozwolą z kolei korzystać z wydajniejszych zewnętrznych układów graficznych, jak i sprawniej przesyłać dane z dysków SSD. Ta opcja spodoba się przede wszystkim twórcom, którzy na co dzień przesyłają duże ilości danych, na przykład na potrzeby edycji filmów.

Thunderbolt 5 w porównaniu do poprzedniego standardu
Thunderbolt 5 w porównaniu do poprzedniego standardu© Intel

Intel podaje, że kontroler niezbędny do obsługi Thunderbolta 5 jest już gotowy, ale niestety nie oznacza to, że sprzęty wyposażone w nowe złącza pojawią się na rynku lada moment. W praktyce na premierę trzeba będzie poczekać do 2024 roku, choć szczegóły nie są w tym momencie znane. Warto natomiast dodać, że Thunderbolt 5 jest wstecznie kompatybilny z poprzednimi iteracjami standardu i zgodny z PCI-Express 4.0, DisplayPort 2.1 oraz USB4 v2.0.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)