Wiadomość do mamy. "Już drugi raz dostałam takiego SMS-a"

Wiadomość do mamy. "Już drugi raz dostałam takiego SMS-a"

Fałszywy SMS "do mamy"
Fałszywy SMS "do mamy"
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
24.08.2023 15:12

SMS skierowany do mamy to typowy początek znanego oszustwa. Atakujący kontaktuje się z losowymi osobami z nieznanego numeru, by zachęcić je do kontaktu przez WhatsAppa. Pretekst to niespodziewana konieczność zmiany smartfonu z powodu uszkodzenia. Do naszej redakcji trafiło kolejne zgłoszenie tego typu.

Wiadomości SMS "do mamy" to znany schemat, który wykorzystywany jest jako wstęp do dalszego kontaktu przez WhatsAppa. Oszust próbuje udawać córkę lub syna potencjalnej ofiary, opowiadając historię o rzekomo zgubionym lub zniszczonym telefonie. Całość prowadzi do próby wyłudzenia pieniędzy - najczęściej w wysokości pozwalającej na zakup telefonu, co rzekomo miało być niespodziewanym wydatkiem. Naiwny rodzic może uwierzyć, że jego dziecko ma problem i zechce wesprzeć je finansowo.

W każdym takim przypadku radzimy więc zacząć od weryfikacji, czy dana sytuacja w ogóle mogła mieć miejsce. Najprostszy sposób, to próba skontaktowania się z dzieckiem pod numerem telefonu, z którego dotychczas korzystało. Jeśli teoria o oszustwie się potwierdzi, otrzymaną wiadomość SMS najlepiej będzie od razu zignorować. Dodatkowo można ją przesłać do analizy bezpieczeństwa specjalistom z zespołu CERT Polska.

Fałszywy SMS "do mamy"
Fałszywy SMS "do mamy"© dobreprogramy

Jak podaje w zgłoszeniu nasza czytelniczka Maria, taka wiadomość SMS trafiła do niej już drugi raz w ostatnim czasie. Warto być wyczulonym na podobne wiadomości, bo zwykle rozsyłane są z przeróżnych numerów telefonu. Dodatkowo w przykładzie ze zrzutu ekranu warto zwrócić uwagę na niedbałość w treści wiadomości i literówki w nazwie WhatsAppa, które zostałyby najpewniej poprawione przez dowolny słownik działający u boku klawiatury w smartfonie przed wysłaniem SMS-a.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)