799 448 084 - warto znać ten numer. Zapisz w telefonie

Ten numer warto znać
Ten numer warto znać
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Oskar Ziomek
Adam Gaafar

13.08.2023 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dzisiejszych czasach, kiedy ataki SMS-owe stały się codziennością, warto znać numer +48799448084. Ten numer telefonu to bezpośrednia linia do specjalistów z CERT Polska, do których można przesłać podejrzaną wiadomość w celu jej analizy. Jest to usługa bezpłatna, która może pomóc nie tylko nam, ale i innym osobom.

W dzisiejszych czasach, kiedy ataki SMS-owe stały się codziennością, warto znać numer +48799448084. Ten numer telefonu to bezpośrednia linia do specjalistów z CERT Polska, do których można przesłać podejrzaną wiadomość w celu jej analizy. Jest to usługa bezpłatna, która może pomóc nie tylko nam, ale i innym osobom.

Niestety, fałszywe SMS-y są obecnie na porządku dziennym i docierają do dziesiątek, a nawet setek Polaków każdego dnia. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie rozpoznać, czy otrzymana wiadomość jest autentyczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Możemy polegać na naszej intuicji, śledzić informacje o konkretnej kampanii, o której regularnie informujemy w naszym serwisie, lub skorzystać z pomocy specjalistów, którzy sprawdzą wiadomość za nas. Do tego celu służy właśnie numer 799 448 084, który jest bezpośrednim kontaktem do analityków z grupy CERT.

Zgłoszenie podejrzanej wiadomości

Niedawno na Instagramie nadkom. Małgorzata Sokołowska przypomniała o istnieniu tej metody zgłaszania podejrzanych SMS-ów. Aby przekazać podejrzanego SMS-a do analizy, wystarczy przesłać go na numer +48799448084. Dlatego warto mieć ten numer zapisany w książce telefonicznej. W praktyce najprościej będzie przekazać daną wiadomość do nowego odbiorcy, nie zmieniając jej treści - każdy znak może być kluczowy.

Specjaliści z CERT Polska analizują każde otrzymane zgłoszenie, ale warto pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia. Z jednego numeru można przesłać do analizy maksymalnie 3 SMS-y w ciągu 4 godzin. Ponadto, nie należy zgłaszać SMS-ów Premium. Numer CERT-u służy wyłącznie do zgłaszania prób phishingu lub wiadomości, które zachęcają do instalacji podejrzanych aplikacji.

Chcielibyśmy przypomnieć, że wszystkie podejrzane wiadomości SMS oraz inne próby oszustwa można dodatkowo zgłaszać do naszej redakcji za pomocą załączonego poniżej formularza, najlepiej w formie zrzutów ekranu. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko reagować i ostrzegać innych o kolejnych formach znanych ataków lub numerach, z których połączeń lepiej unikać.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)