Windows 10: potwierdzono problem występujący od kwietnia

Windows 10 ma problem po aktualizacji
Windows 10 ma problem po aktualizacji
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

20.06.2024 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 ma problem, który doskwiera użytkownikom na bieżąco instalującym aktualizacje. Mowa o pakiecie KB5036979, powodującym wyświetlanie okna "Otwórz za pomocą" zamiast menu kontekstowego paska zadań. Microsoft właśnie potwierdził ten błąd - po ponad dwóch miesiącach.

Serwis MSPowerUser zwraca uwagę na ciekawy przypadek usterki w Windows 10, która dotyczy użytkowników korzystających z wersji 22H2 oraz 21H2. Po instalacji kwietniowych aktualizacji bezpieczeństwa (pakietu KB5036979), w systemie pojawił się błąd związany z wyświetlaniem menu kontekstowego paska zadań oraz w menu Start.

Zamiast właściwego widoku, na ekranie pojawia się wówczas nieuzasadnione w danym momencie okno "Otwórz za pomocą", a użytkownik nie może dotrzeć do tych funkcji, które chciał wywołać. Microsoft właśnie potwierdził tę usterkę, ale zajęło to ponad dwa miesiące. W zaktualizowanych informacjach o aktualizacji na stronie pomocy technicznej Windowsa 10 widnieje jasny komunikat, że trwają prace nad poprawką, która w najbliższym czasie trafi do użytkowników.

Konkretna data nie padła, ale w praktyce można spodziewać się, że usterka zostanie rozwiązana wraz z najbliższymi aktualizacjami opcjonalnymi, które pojawiają się w Windows Update pod koniec miesiąca. Później łatki są wdrażane wraz z pakietem bezpieczeństwa w kolejnym miesiącu i są już obligatoryjne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W kontekście aktualizacji Windowsa 10 warto pamiętać o nadchodzącym końcu wsparcia. W październiku 2025 roku system przestanie dostawać łatki bezpieczeństwa. Użytkownicy mają przynajmniej kilka wyjść z tej sytuacji - promowanym przez Microsoft jest naturalnie przesiadka na Windows 11 (to darmowy proces, o ile komputer spełnia wymagania sprzętowe), nawet gdyby wiązało się to z koniecznością zakupu nowego komputera. W skrajnych przypadkach można się również zdecydować na wykupienie dalszych aktualizacji na pewien czas, ale to w praktyce rozwiązanie opłacalne tylko dla organizacji, dla których taki ruch będzie z jakichś przyczyn uzasadniony.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)