Windows 11: odświeżone ustawienia coraz bliżej - trafiły do bety

Skrót do ustawień w Windows 11
Skrót do ustawień w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

25.08.2023 08:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 11 niedługo zostanie wzbogacony o odświeżony interfejs ustawień. W ciągu ostatnich lat będzie to już któraś z kolei zmiana, która wyraźnie przeprojektuje ten obszar, ale w tym przypadku użytkownicy mogą na tym tylko zyskać. Do ustawień Windowsa 11 trafią nowe karty.

Microsoft poinformował na blogu, że odświeżony panel ustawień Windowsa 11 z kartami trafia do wydania beta w ramach programu Insider. W praktyce jest to przybliżenie nowych ustawień do premiery, której w praktyce można spodziewać się w najbliżych tygodniach, a potencjalnie wraz z "dużą aktualizacją" Windowsa 11 - wydaniem 23H2 planowanym na kolejne miesiące roku.

Nowy interfejs ustawień Windowsa 11 to przede wszystkim podział na karty zamiast prostej listy opcji, dzięki czemu użytkownik ma szybciej trafić do najważniejszych obszarów ustawień. Da się stąd szybko sprawdzić między innymi zapełnienie dysku w chmurze, skontrolować opcje związane z kontem Microsoftu i pakietem Microsoft 365, spersonalizować urządzenie i dotrzeć do "rekomendowanych ustawień" - krótkiej listy, która będzie na bieżąco dopasowywana do potrzeb danego użytkownika Windows 11 na podstawie jego dotychczasowego sposobu wykorzystania systemu.

Odświeżone ustawienia Windows 11 w czasie testów
Odświeżone ustawienia Windows 11 w czasie testów© Microsoft

Co ciekawe, nowe ustawienia Windowsa 11 stworzone zostały wyłącznie z myślą o wersjach Home i Pro systemu operacyjnego i nie pojawią się w Windows 11, który jest zarządzany przez organizacje. Microsoft podkreśla, że cała strona główna ustawień ma "na bieżąco ewoluować" wraz ze wzorcami korzystania z komputera przez daną osobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodatkowo nowe opcje kopii zapasowej

Nowe ustawienia są domyślnie aktywne w kompilacji 22631.2262, ale to oczywiście tylko jedna ze zmian, na którą można trafić w testowym Windows 11. Poza szeregiem drobnych poprawek błędów, kolejną istotną nowością jest nowa aplikacja Windows Backup app. Ma formę prostego kreatora, dzięki któremu użytkownik może stworzyć w chmurze kopię zapasową podstawowych ustawień, informacji o aplikacjach i najważniejszych folderów Windowsa 11.

Windows Backup app
Windows Backup app© Microsoft

Założenie Microsoftu jest takie, by - poza zaletami samej kopii zapasowej - ułatwić w ten sposób przeniesienie podstawowych danych na nowy sprzęt w przypadku zmiany komputera. Całe rozwiązanie ma zachęcić osoby stroniące od wymiany sprzętu przez obawy o konfigurację i instalację nowych aplikacji, do częstszego decydowania się na takie działania.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)