Windows 11: zmiana w skrótach klawiszowych

Z Windows 11 znika skrót klawiszowy
Z Windows 11 znika skrót klawiszowy
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

23.06.2024 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do Windows 11 22H2 i nowszych trafią aktualizacje, które zmienią działanie skrótu klawiszowego Win+C. Obecnie skrót ten wyzwala Copilota w komputerach, w których był już dostępny, ale Microsoft postanowił to zmienić. Copilot to teraz aplikacja webowa, a skrót w Windows 11 przestanie działać.

Jak zwraca uwagę serwis Windows Latest, w efekcie skrót Win+C można uznać niemal za przeklęty, bo historycznie żadna z przypisanych mu pierwotnie funkcji systemu nie odniosła szczególnego sukcesu i aprobaty użytkowników lub została usunięta. Wcześniej pod tym samym skrótem była już dostępna m.in. Cortana, a w czasach Windowsa 8 - pasek "Charm bar".

Obecnie realizowany skrót do Copilota w Windows 11 przestaje mieć jednak sens, bo Microsoft zrezygnował z naciskania na korzystanie z AI w systemie, a sam Copilot stał się odrębną aplikacją webową przypiętą do paska zadań. Użytkownik może jednak w każdej chwili zrezygnować z jego korzystania, wobec czego skrót klawiszowy nie ma większego sensu. Warto natomiast pamiętać, że w Windows 11 działa cała masa przydatnych skrótów realizowanych nie tylko w parze z tytułowym klawiszem Win.

W kontekście Copilota w Windows 11 ważny jest również zapowiedziany już jakiś czas temu nowy przycisk, który trafi na klawiatury nowych komputerów najpewniej jeszcze w tym roku. To pierwsza tego typu zmiana od 30 lat - nowy przycisk ma być skrótem właśnie do Copilota i znajdować się po prawej stronie spacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ciekawe, w sprzętach, w których Copilot nie będzie dostępny (niewykluczone, że także w sytuacji, kiedy użytkownik nie będzie chciał z niego korzystać), nowy przycisk na klawiaturze będzie sprzętowym skrótem do systemowej wyszukiwarki. Obecnie w Windows 11 można ją uruchomić kombinacją Win+S.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)