Zmiany w Mapach Google. Nowe funkcje bazują na AI

Zmiany w Mapach Google. Nowe funkcje bazują na AI

Mapy Google
Mapy Google
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
27.10.2023 07:05

Mapy Google zyskują nowe funkcje, które znacząco wpływają na sposób, w jaki podróżujemy, oraz na to, jak odkrywamy nowe miejsca. W ostatnim czasie w aplikacji udostępniono rozwiązania, które bazują na sztucznej inteligencji.

Google Maps to już dawno nie tylko mapy, a nowoczesny sposób na organizowanie podróży. W ostatnim czasie aplikacja pozyskała szereg funkcji, które bazują na sztucznej inteligencji. Jedną z tych, którymi Google chwali się najbardziej, są trasy Immersive View.

Immersive View to sposób na realistyczne odwzorowanie trasy przy wykorzystaniu narzędzi AI. Jak czytamy na Blogu Google, oparte na sztucznej inteligencji narzędzie pozwala na dobre przygotowanie się do trasy, dzięki jej realistycznemu podglądowi. W tym tygodniu funkcja zostanie udostępniana w Amsterdamie, Barcelonie, Dublinie, Florencji, Las Vegas, Londynie, Los Angeles, Miami, Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco, San Jose, Seattle, Tokio i Wenecji. Zgodnie z zapowiedziami będzie ona działać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i z systemem iOS.

Możliwości Obiektywu Google

Kiedy już dotrzemy na miejsce, Mapy Google pomogą odnaleźć się w okolicy. Dzięki obiektywowi Google, który korzysta ze sztucznej inteligencji i rzeczywistości rozszerzonej, pozwala szybko zorientować się w lokalnych atrakcjach, bez względu na to, czy szukamy interesującej kawiarni, czy ciekawostek turystycznych.

Po uruchomieniu Obiektywu Google wystarczy skierować telefon w stronę, na temat której chcemy pozyskać wiedzę. W odpowiedzi otrzymamy informację o znajdujących się w pobliżu bankomatach, stacjach transportu publicznego, kawiarniach, restauracjach czy sklepach. Funkcja ma trafić w październiku do 50 nowych miast, w tym m.in. Austin, Las Vegas, Rzymu, Sao Paulo i Tajpej.

Nawigacja w Mapach Google ulegnie poprawie

Nawigacja w Mapach Google ma niebawem stać się jeszcze bardziej szczegółowa. Wśród wymienianych przez Google nowości ma być m.in. bardziej szczegółowe odwzorowanie budynków. Dużą zmianą ma być też informacja na temat pasów ruchu na trasie szybkiego ruchu, dzięki czemu łatwiej będzie się przygotować do manewru zmiany pasa przed zjazdem. Funkcja ta ma trafić w ciągu kilku miesięcy do 12 krajów, w tym do USA, Kanady, Francji i Niemiec.

Europejscy kierowcy otrzymają niebawem też dodatkowe wsparcie. 20 kolejnych krajów otrzyma oparte na sztucznej inteligencji informacje o ograniczeniach prędkości. Pozwoli to zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

Elektromobilność będzie wygodniejsza

Google deklaruje, że pod koniec października właściciele pojazdów elektrycznych otrzymają nowe funkcje, dzięki czemu planowanie podróży będzie łatwiejsze. Udostępnione zostaną informacje na przykład na temat tego, czy ładowarka dostępna w danym miejscu jest zgodna z danym pojazdem. Nowość ta będzie wdrażana globalnie.

Wyszukiwanie wsparte AI

Sztuczna inteligencja ułatwi też wyszukiwanie określonych miejsc w Mapach Google. W podanym na blogu przykładzie, po wyszukaniu frazy "latte art w kształcie zwierząt" powinniśmy otrzymać wyniki skoncentrowane na zdjęciach. Wyniki oparte są na przeprowadzonej przez sztuczną inteligencję i zaawansowane modele rozpoznawania obrazów analizie miliardów zdjęć, które udostępniane są przez społeczność Google Maps. Nowość ta trafi w najbliższym czasie do użytkowników z Francji, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)