Zwrot 300 zł za szczepienie? To kolejne oszustwo

Oszuści po raz kolejny wykorzystują pandemię do wyłudzania danych
Oszuści po raz kolejny wykorzystują pandemię do wyłudzania danych
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

16.01.2022 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści stworzyli fałszywą stronę internetową, która pomaga im wyłudzać wrażliwe dane, w tym login i hasło do bankowości internetowej. Jak donosi CSIRT KNF, za pośrednictwem witryny cyberprzestępcy oferują zwrot 300 złotych za szczepienie na COVID-19.

CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, właśnie poinformował o kolejnej formie oszustwa, która odwołuje się do szczepień na COVID-19. To nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy próbują podszywać się pod witryny rządowe i wyłudzać dane, zachęcając do szczepień na koronawirusa.

Nowy wariant oszustwa na szczepienie przeciwko COVID-19

W najnowszym wariancie oszustwa cyberprzestępcy oferują zwrot 300 złotych dla wszystkich zaszczepionych osób. Z podrobionej strony internetowej można się dowiedzieć, że są to pieniądze w ramach programu "Wsparcie" dla wszystkich Polaków, którzy przeszli pełen cykl szczepienia.

W celu otrzymania wspomnianej kwoty należy zalogować się na specjalnej stronie internetowej w zakładce "BankID". Oszuści reklamują ją jako "sposób weryfikacji polskich obywateli za pośrednictwem polskich banków w celu świadczenia usług administracyjnych i innych przez Internet". To fałszywa witryna, która w swoim adresie zawiera skrót "gov" pochodzący od angielskiego słowa government. Można je przetłumaczyć jako rząd lub rządowy. Tego typu skróty są zazwyczaj zarezerwowane dla organizacji rządowych.

Adres fałszywej strony to: gov.pl-covid[.]pl. Po kliknięciu w zakładkę "BankID" pojawia się panel logowania, wymuszający podanie loginu oraz hasła do bankowości internetowej. Po ich wpisaniu na numer telefonu logującego się przychodzi SMS z kodem autoryzacyjnym, który ma potwierdzić rzekomą transakcję. To najprostszy sposób, aby stracić środki zgromadzone na swoim koncie. Dlatego warto zachować szczególną czujność w tego typu przypadkach i nie dać się nabrać oszustom.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)