Zwrot 300 zł za szczepienie? To kolejne oszustwo

Zwrot 300 zł za szczepienie? To kolejne oszustwo

Oszuści po raz kolejny wykorzystują pandemię do wyłudzania danych
Oszuści po raz kolejny wykorzystują pandemię do wyłudzania danych
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
16.01.2022 10:41

Oszuści stworzyli fałszywą stronę internetową, która pomaga im wyłudzać wrażliwe dane, w tym login i hasło do bankowości internetowej. Jak donosi CSIRT KNF, za pośrednictwem witryny cyberprzestępcy oferują zwrot 300 złotych za szczepienie na COVID-19.

CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, właśnie poinformował o kolejnej formie oszustwa, która odwołuje się do szczepień na COVID-19. To nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy próbują podszywać się pod witryny rządowe i wyłudzać dane, zachęcając do szczepień na koronawirusa.

Nowy wariant oszustwa na szczepienie przeciwko COVID-19

W najnowszym wariancie oszustwa cyberprzestępcy oferują zwrot 300 złotych dla wszystkich zaszczepionych osób. Z podrobionej strony internetowej można się dowiedzieć, że są to pieniądze w ramach programu "Wsparcie" dla wszystkich Polaków, którzy przeszli pełen cykl szczepienia.

W celu otrzymania wspomnianej kwoty należy zalogować się na specjalnej stronie internetowej w zakładce "BankID". Oszuści reklamują ją jako "sposób weryfikacji polskich obywateli za pośrednictwem polskich banków w celu świadczenia usług administracyjnych i innych przez Internet". To fałszywa witryna, która w swoim adresie zawiera skrót "gov" pochodzący od angielskiego słowa government. Można je przetłumaczyć jako rząd lub rządowy. Tego typu skróty są zazwyczaj zarezerwowane dla organizacji rządowych.

Adres fałszywej strony to: gov.pl-covid[.]pl. Po kliknięciu w zakładkę "BankID" pojawia się panel logowania, wymuszający podanie loginu oraz hasła do bankowości internetowej. Po ich wpisaniu na numer telefonu logującego się przychodzi SMS z kodem autoryzacyjnym, który ma potwierdzić rzekomą transakcję. To najprostszy sposób, aby stracić środki zgromadzone na swoim koncie. Dlatego warto zachować szczególną czujność w tego typu przypadkach i nie dać się nabrać oszustom.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)